Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Ropa drożeje, a akcje PKN Orlen tanieją

0
Podziel się:

Notowania czarnego złota uderzają w notowania Orlenu. Analitycy są jednak spokojni.

Spółka dnia: Ropa drożeje, a akcje PKN Orlen tanieją
(Jacek Bereźnicki)
bEJZhzAl

Notowania ropy naftowej uderzają w kurs polskiego giganta paliwowego. Na początku środowej sesji akcje PKN Orlen były najsłabsze w indeksie WIG20. Drożejąca ropa to efekt spadających zapasów surowca w USA, jednakże analitycy są spokojni o wyniki spółki.

Akcje PKN Orlen w pierwszej godzinie sesji traciły nawet 1,3 procent w stosunku do ceny z poniedziałkowego zamknięcia i były najsłabszą spółką w indeksie WIG20. Tuż po godzinie 10:00 akcje zaczęły odrabiać straty, a przed godziną 12:00, papiery były tańsze o niespełna procent.

Notowania PKN Orlen w środę

bEJZhzAn

Powodem gwałtownej zmiany ceny był równie mocny wzrost cen ropy naftowej. Tuż po godzinie 11 ropa typu brent notowana na giełdzie w Londynie kosztowała ponad 64,50 USD za baryłkę. Dziś zyskała ona prawie 1,5 procent.

Powodem wzrostu cen ropy jest 7 z rzędu spadek wartości zapasów tego surowca. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy spadły o 2,9 mln baryłek. Dane podawane są z częstotliwością tygodniową.

Dziś jednak odczyt zostanie zweryfikowany przez oficjalne dane Energy Information Administration. Analitycy spodziewają się, że zapasy ropy spadną o 1,5 mln baryłek.

Zamieszanie na rynku ropy naftowej może również wywołać w przyszłości odkrycie nowego złoża. Dwa dni temu Businessinsider informował, że meksykańska firma Petroleos Mexicanos twierdzi, że odkryła jedne z największych złóż ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Jeżeli rozpocznie się jej wydobycie, to z pewnością wypłynie to na notowania czarnego złota.

bEJZhzAt

Notowania akcji PKN Orlen oraz indeksu WIG20 od początku maja

Analitycy pozytywnie oceniają kondycję spółki. Jej akcje lepiej poradziły sobie podczas ostatniej korekty na warszawskiej giełdzie. WIG20 stracił od początku maja ponad 6 procent, a PKN Orlen mniej niż 0,5 procent. Najnowsza rekomendacja kupuj DM BOŚ wskazuje potencjał wzrostu do poziomu 89,1 złotych za akcję. Z kolei według analityków BDM akcje mogą kosztować 70 złotych.

bEJZhzAO
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)