Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: Sfinks w końcu notuje zyski. Kurs pnie się w górę

0
Podziel się:

Tylko od początku tego roku na akcjach spółki można było zarobić ponad 40 procent.

Spółka dnia: Sfinks w końcu notuje zyski. Kurs pnie się w górę
(Sfinks Polska, mat. prasowe)

Akcje Sfinksa przed południem drożały prawie 10 procent. To najlepszy wynik wśród wszystkich spółek z warszawskiej giełdy, na których obrót przekracza milion złotych. Wycena rynkowa właściciela sieci Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło jest najwyższa od 2011 roku.

Kapitalizacja grupy Sfinks Polska sięga już 70 milionów złotych. Kurs akcji przed południem przekroczył 2,60 zł. Papiery są więc najdroższe od ponad trzech lat. Tylko dzisiaj notowania rosną blisko 10 procent. Akcjonariusze, którzy zakupili udziały na początku tego roku, zarobili już 44 procent.

Notowania akcji Sfinks Polska na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Inwestorów giełdowych do zakupu akcji spółki zachęcają najnowsze wyniki finansowe. Sfinks od 2007 roku ponosił tylko straty. W 2014 roku po korekcie wynik netto wzrósł wyniósł 34,6 mln zł. Chodzi o przesunięcie efektu wyceny znaku towarowego Chłopskie Jadło i rozpoznanie aktywa z tytułu podatku odroczonego w wysokości 18,5 mln zł z roku 2015 na rok 2014.

W 2008 roku Sfinks utworzył odpis na znak towarowy Chłopskie Jadło w wysokości 21,5 mln zł w związku z wątpliwościami co do możliwości rozwoju tej marki. W 2012 roku spółka zaczęła prace nad nowym modelem restauracji, który okazał się rentowny. Na początku 2015 roku otrzymała wyniki badań marketingowych potwierdzających potencjał marki i pozytywny odbiór konceptu przez klientów. Uznała, że zaistniały przesłanki do wyższej wyceny znaku towarowego Chłopskie Jadło.

Niestety już mniej pozytywnie wygląda przyszłość, bowiem obniżona została prognoza na ten rok z 24 do 5,5 mln zł zysku netto. Sprzedaż w 2014 roku wyniosła 165,4 mln zł wobec 164,6 mln zł szacowanych poprzednio, a szacunki sprzedaży w 2015 roku pozostały bez zmian, na poziomie 198,5 mln zł.

Grupa Sfinks planuje do końca marca 2015 roku podpisać osiemnaście umów na nowe lokalizacje dla swoich restauracji. W całym 2015 roku zamierza wydać około 30 mln zł na inwestycje. W związku z tym inwestorzy raczej nie mają co liczyć na dywidendę.

źródło: (DS), (PAP)

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)