Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena miedzi nadal spada. Surowiec jest najtańszy od maja 2009 roku

0
Podziel się:

Przecen jest m.in. efektem obaw inwestorów o spadek popytu na metale przemysłowe w Chinach.

Cena miedzi nadal spada. Surowiec jest najtańszy od maja 2009 roku
(AP/Fotolink/East News)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i są najniższe od maja 2009 roku - podają maklerzy. W dostawach trzymiesięcznych miedź na londyńskiej giełdzie metali jest wyceniana po 4.593,50 dolarów za tonę, po spadku o 2,1 proc.

W Szanghaju na giełdzie metali rynek odnotował jeszcze większe zniżki cen miedzi. Metal staniał tam o 4,2 proc.

Przecena jest m.in. efektem obaw inwestorów o spadek popytu na metale przemysłowe w Chinach. Dodatkowo umacnia się dolar USA, a to powoduje, że metale wyceniane w tej walucie, stają się droższe dla kupujących.

Na rynkach spekuluje się, że już w grudniu amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe, po raz pierwszy od 2006 roku. To wpływa na wzrost kursu amerykańskiej waluty.

Cena miedzi w tym roku

W ubiegłym tygodniu miedź na LME staniała o 3,3 proc.

Ropa również tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają przed cotygodniowym raportem o zapasach paliw w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,70 dolarów, po zniżce o 4 centy. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 10 centów do 44,66 USD za baryłkę.

We wtorek wyliczenia o zapasach ropy w USA poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). Dzień później zostanie opublikowany oficjalny raport Departamentu Energii o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu.

Analitycy oceniają, że w ostatnim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,75 mln baryłek. Byłby to już 8. z kolei tydzień wzrostu amerykańskich zapasów surowca.

- Sytuacja w zapasach paliw w USA nie zmienia się - wciąż mamy ich wzrost. Mamy też wystarczającą podaż surowca - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

W poniedziałek ropa na NYMEX zdrożała o 1 dolar do 41,74 dolarów za baryłkę.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)