Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szołucha z IPG: Utrzymanie ratingu PKN Orlen potwierdza dobre zarządzanie spółką

0
Podziel się

Warszawa, 28.05.2020 (ISBnews/ ISBnews.TV) - Utrzymanie ratingu PKN Orlen na poziomie Baa2 przez Moody's Investors Service odzwierciedla dobre zarządzanie spółką oraz stanowi pozytywną ocenę realizowanej przez nią polityki inwestycyjnej i akwizycyjnej, ocenił ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego (IPG) Marian Szołucha w rozmowie z ISBnews.TV.

Szołucha z IPG: Utrzymanie ratingu PKN Orlen potwierdza dobre zarządzanie spółką
bErxXmad

"Utrzymanie ratingu, pomimo zawirowań ostatnich tygodni na rynkach surowcowych i w samej branży rafineryjnej wywołanych pandemią COVID-19 to niewątpliwy sukces naszego naftowego giganta" - powiedział Szołucha w rozmowie z ISBnews.TV.

Podkreślił, że sukces został osiągnięty dzięki bieżącemu zarządzaniu spółką na odpowiednim poziomie, o czym świadczą zdrowe wskaźniki finansowe oraz towarzyszącej organicznemu rozwojowi, polityce dużych nierealizowanych wcześniej przez długie lata, a bardzo potrzebnych samemu Orlenowi i całej polskiej gospodarce, inwestycji i akwizycji.

"Orlen jest naprawdę nowoczesną firmą, szybko rosnącą grupą kapitałową i w związku z tym staje się coraz ważniejszym graczem na regionalnym, a nawet europejskim rynku" - dodał.

bErxXmaf

Jako przykłady ostatnich działań spółki ekonomista wymienił: otwarcie nowych stacji na Słowacji, zapowiedzi zaangażowania w projekt bloku Ostrołęka C, przygotowania do budowy hubu wodorowego we Włocławku, który wpisuje się w szerszą aktywność Orlenu na polu transformacji energetycznej Polski.

"To są fakty, które znajdują potwierdzenie w tych kilku literach i cyfrze, czyli ocenie ratingowej agencji Moody's" - stwierdził.

Ekonomista zwrócił też uwagę na wyniki koncernu za I kw. br.

"W sprawozdaniu PKN Orlen wykazał odpisy aktualizacyjne na poziomie około 2,5 mld zł. Po komunikacie pojawiały się komentarze, wynikające chyba z niezrozumienia istoty aktywów trwałych, że spółka traci 2,5 mld zł. Tymczasem odpisy te miały wyłącznie charakter księgowy, bezgotówkowy i nie miały wpływu na bieżącą sytuację płynnościową Orlenu. To, na szczęście, zrozumieli analitycy agencji Moody's i w rezultacie pomimo zawirowań, o których wspominałem wcześniej, Orlenowi udało się utrzymać dobrą ocenę ratingową" - podsumował Szołucha.

bErxXmal

Moody's Investors Service dokonał cyklicznego przeglądu i utrzymał rating PKN Orlen na poziomie Baa2. Przegląd uwzględnia zrealizowane już projekty, m.in. przejęcie Grupy Energa.

W podsumowaniu cyklicznego przeglądu analitycy agencji zwrócili uwagę na silną pozycję segmentu Downstream koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, opartego o nowoczesne aktywa rafineryjne. Doceniono też głęboką integrację segmentu rafineryjnego, petrochemicznego oraz detalicznego. Podkreślono również "zdrową" pozycję finansową PKN Orlen w zakresie poziomu długu i pokrycia kosztów odsetek, pomimo negatywnego wpływu pandemii COVID-19. Jednocześnie analitycy agencji zwrócili uwagę na wysoką zmienność marż rafineryjnych, które wpływają na ratingi praktycznie wszystkich firm z sektora Oil&Gas, wskazano również.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bErxXmaG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)