Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Uderzą w rosyjskie uzbrojenie. Australia wprowadza nowe sankcje

Podziel się:

Australia nałożyła natychmiastowy zakaz eksportu tlenku glinu i rud aluminium, w tym boksytów, do Rosji - podaje Reuters. Ma to ograniczyć zdolności Rosji do produkcji aluminium. Jest to o tyle istotne, że Rosja polega na tych dostawach aż w 20 proc. i wykorzystuje ten surowiec w produkcji broni i amunicji.

Uderzą w rosyjskie uzbrojenie. Australia wprowadza nowe sankcje
Oleg Deripaska jest rosyjskim magnatem aluminiowym. Jego również objęły sankcje (Getty, Sasha Mordovets)

Australia właśnie wprowadziła kolejny pakiet sankcji na Rosję. Tym razem objęły one surowce wykorzystywane w produkcji uzbrojenia. Decyzją rządu wprowadzono natychmiastowy zakaz eksportu tlenku glinu i rud aluminium.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje na Rosję. "Wiele polskich firm nie jest w stanie odciąć się z dnia na dzień"

Szacuje się, że dostawy z Australii stanowią 20 proc. całego importu tlenku glinu do Rosji. Jak wskazuje Reuters, odcięcie tych dostaw ograniczy rosyjską zdolności do wytwarzania aluminium wykorzystanego z kolei w produkcji amunicji.

"Rząd będzie ściśle współpracował z eksporterami i firmami, które zostaną dotknięte zakazem, w celu znalezienia nowych i rozszerzenia istniejących rynków" - napisał w przytaczanym przez agencję oświadczeniu angielsko-australijski gigant górniczy Rio Tinto.

W ubiegłym tygodniu Australia nałożyła sankcje na dwóch rosyjskich biznesmenów powiązanych z jej przemysłem wydobywczym. Jednym z nich jest miliarder Oleg Deripaska, który posiada udziały w Queensland Alumina Ltd - w spółce joint venture z rosyjskim Rusal International PJSC (drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie).

Do tej pory Australia nałożyła łącznie 476 sankcji na 443 osoby, w tym biznesmenów blisko związanych z Władimirem Putinem oraz 33 podmioty, w tym większość z rosyjskiego sektora bankowego.

Australia wspiera Ukrainę nie tylko pomocą humanitarną, ale też dostawami surowców. Rząd poinformował, o decyzji przekazania Ukrainie co najmniej 70 tys. ton węgla, aby zaspokoić jej potrzeby energetyczne.

Jak przypomina Reuters, w ostatnich kilku tygodniach australijscy producenci węgla odbierali prośby o dostawy z Ukrainy i innych krajów, jak Polska zależnych od dostaw surowca z Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl