Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE uruchamia pilotaż na rzecz poprawy kwalifikacji zawod. o wartości 50 mln euro

1
Podziel się

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Komisja Europejska uruchamiają nowy pilotażowy instrument gwarancji na rzecz poprawy dostępu do programów szkoleniowych dla studentów i przedsiębiorstw inwestujących w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników m.in. w sektorze zdrowia, edukacji czy bezpieczeństwa. Ze środków unijnych na ten cel ma zostać przekazanych 50 mln euro, poinformowała Komisja.

UE uruchamia pilotaż na rzecz poprawy kwalifikacji zawod. o wartości 50 mln euro
bEqYRGEl

"Pilotażowy instrument gwarancji może uruchomić inwestycje o wartości 200 mln euro w obszarze kształcenia i umiejętności, a tym samym jest kolejnym krokiem na drodze do ukształtowania - w okresie odnowy po pandemii COVID-19 - gospodarek i społeczeństw bardziej odpornych i w większym stopniu sprzyjających włączeniu społecznemu" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas, cytowany w komunikacie.

"Dzięki temu instrumentowi udostępnione zostanie wsparcie konieczne do poszerzania możliwości nauczania i nabywania umiejętności w niektórych najbardziej krytycznych sektorach, takich jak sektor zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa, gospodarki cyfrowej i ekologicznej" - dodał.

Pilotażowy instrument gwarancji w obszarze umiejętności i kształcenia (ang. Skills and Education Guarantee Pilot, instrument gwarancji S&E) to nowa inicjatywa, funkcjonująca na zasadzie finansowania dłużnego, której celem jest pobudzanie inwestycji w obszarze edukacji, szkoleń i umiejętności. Stanowi ona część strategii zmierzającej do zwiększenia zatrudnienia jako reakcji na zmieniające się potrzeby gospodarki europejskiej.

bEqYRGEn

Z kolei dyrektor EFI Alain Godard zaznaczył, że "nowy pilotażowy instrument gwarancji w obszarze umiejętności i kształcenia oferuje uczącym się i przedsiębiorstwom nowe możliwości wsparcia. Jednocześnie podejmuje wyzwania dotyczące transformacji cyfrowej i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną".

"Poprawiając dostęp do nowych możliwości kształcenia i szkolenia wspieramy pracowników, którzy lepiej dostosowują się do zmieniającego się otoczenia. Teraz, w czasie kryzysu, zyskuje to dodatkowo na znaczeniu" - dodał.

W ramach instrumentu S&E udzielona zostanie gwarancja UE w wysokości do 50 mln euro, wspierana przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Dzięki temu uruchomione zostanie finansowane dłużne; łączna kwota finansowania ma wynieść ponad 200 mln euro. Zainteresowane instytucje finansowe lub podmioty oferujące kształcenie i szkolenie mogą składać wnioski o przyjęcie do programu jako pośrednika finansowego. Za wybór pośredników odpowiedzialny jest EFI.

Kwalifikujący się studenci i przedsiębiorstwa będą mogli poprzez pośredników (instytucje finansujące, szkoły wyższe i ośrodki szkolenia zawodowego), uzyskać dostęp do różnych rodzajów finansowania (np. kredyty, odroczone płatności, pożyczki powiązane z dochodami itp.) gwarantowanego przez UE. Dzięki gwarancjom dostęp beneficjentów końcowych do finansowania ma być łatwiejszy i udzielany na korzystniejszych warunkach.

bEqYRGEt

Faza pilotażowa inicjatywy ma być realizowana w 2020 r.; po 2020 r. stać się jednym z regularnych instrumentów finansowych, uwzględnionych w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE (2021-2027).

bEqYRGEO
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Czlowiek
rok temu
To sa malo praktyczne szkolenia po ktorych nue da sie znalesc pracy,przekwalikowanie czlowieka troche trwa.