Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
16.03.2020 14:44

Ultima Ratio rozpoznał ponad 100 spraw, zainteresowanie rośnie w zw. z pandemią

Warszawa, 16.03.2020 (ISBnews) - Ultima Ratio, pierwszy elektroniczny sąd arbitrażowy, od początku swojej działalności rozpoznał

Podziel się
Dodaj komentarz

już ponad 100 spraw, podała spółka. Coraz więcej firm chce korzystać z elektronicznego sądu, także ze względu na zamknięte sądy powszechne i odwołane rozprawy w okresie pandemii.

Obecnie, w związku z zaistniałą sytuacją, sąd otrzymuje coraz więcej zapytań dotyczących możliwości rozstrzygania sporów. Wśród zainteresowanych są nie tylko firmy, które chcą zdalnie dochodzić swoich praw, lecz także kancelarie prawnicze, poinformowano.

Elektroniczny arbitraż Ultima Ratio to niezależna alternatywa środowiska notarialnego dla sądów powszechnych - wiążący wyrok zapada w czasie nie przekraczającym 3 tygodni, a wszystkie czynności prawne wykonywane są zdalnie. Wyrok Ultima Ratio ma zgodnie z polskim

prawem taką samą moc prawną jak rozstrzygnięcie przed sądem powszechnym, zaznaczono.

"W ostatnich tygodniach widzimy wzmożone zainteresowanie naszymi usługami zarówno ze strony przedsiębiorców jak i przedstawicieli kancelarii prawniczych. Ci pierwsi chcą w bezpieczny sposób dochodzić swoich praw: bez rozpraw i bez konieczności fizycznego stawiania się gdziekolwiek. Z kolei ci drudzy, chcą oferować swoim klientom alternatywną, szybszą, możliwość rozstrzygania spraw spornych" - powiedział współtwórca Ultima Ratio Krzysztof Stańko, cytowany w komunikacie.

"Obecnie, kiedy sądy powszechne de facto wstrzymały działanie, a rozprawy są odwoływane, firmy mogą przenieść swój spór do internetu. Należy spodziewać się, że na znaczeniu zyskiwać będą alternatywne formy rozstrzygania spraw spornych, takie jak właśnie elektroniczny

arbitraż - nie tylko nieporównywalnie szybszy, lecz także znacznie bardziej wygodny" - dodał.

Ultima Ratio rozpatruje sprawy gospodarcze, w których stronami są firmy i przedsiębiorstwa. Żeby złożyć pozew, obydwie strony muszą zgodzić się wcześniej na rozstrzygnięcie sporu właśnie przez Ultima Ratio i podpisać stosowną umowę. Firmy, które nie zawierają z klientami umów na piśmie, mogą też umieścić Ultima Ratio jako sąd właściwy do rozstrzygania sporów w ogólnych warunkach sprzedaży. Po wprowadzeniu zapisu arbitrażowego, druga strona nie może się wycofać, ani zrezygnować. Sprawę taką można oddać tylko do Ultima Ratio. Przepisy mówią bowiem, że w razie wniesienia jej do sądu powszechnego, sąd ten powinien ją na wstępie odrzucić, podano również.

"W Ultima Ratio nie ma dojazdów do sądu, nie ma delegacji, nie trzeba się spotykać. Wszystko jest prowadzone online. Złożenie pozwu trwa kilka minut. Dowody można nagrać i przesłać komórką z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Arbitrzy - notariusze przeszkoleni przez Stowarzyszenie Notariuszy RP - mają 3 tygodnie na wydanie wyroku. To znacznie krócej niż średni czas trwania sprawy gospodarczej w polskim sądzie powszechnym, który według Banku Światowego wynosi nawet 685 dni. Nawet teraz, jeśli komuś zależy na rozstrzygnięcie szybko spornej sprawy, można podpisać aneks do wcześniej zawartej umowy, który wskaże Ultima Ratio jako właściwy sąd. Wyrok Ultima Ratio zgodnie z polskim prawem ma taką samą moc prawną jak sądu powszechnego" - podkreślił Stańko.

Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny Ultima Ratio z siedzibą w Warszawie rozpoznał już ponad 100 spraw. Średnia wartość pozwów złożonych przez firmy wyniosła 18 tys. zł, a wyrok zapadał nawet w 8 dni od złożenia pozwu.

Ultima Ratio rozpatruje sprawy wyłącznie przez internet - nie ma konieczności stawiania się gdziekolwiek czy fizycznego dopełniania jakichkolwiek formalności. Dzięki porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji strony potwierdzają swoją tożsamość poprzez Profil Zaufany, podpis kwalifikowany oraz e-dowód, a cały materiał dowodowy jest przesyłany za pośrednictwem bezpiecznych łącz. Co więcej, arbitrzy orzekający w danej sprawie mogą kontaktować się ze stronami korzystając ze specjalnie dedykowanego czatu. Nad poprawnością procesu orzeczniczego czuwa Rada Sądu, złożona z czołowych przedstawicieli nauki prawa w Polsce.

System informatyczny Ultima Ratio został zbudowany przez polską spółkę ZETO Rzeszów.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2020

GruchaChciałbym poznać choć jednego dłużnika, który zgodziłby się na coś takiego. Co z tego, że elektroniczne ktoś dostane wyrok sądu polubownego. Jak musi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)