Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

URE zatwierdził obniżkę ceny gazu w taryfie PGNiG OD o 2,9%

1
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy PGNiG Obrót Detaliczny - spółki zależnej Polskiego Górnictwa i Gazownictwa (PGNiG) - oraz Polskiego LNG - spółki zależnej Gaz-Systemu, podał Urząd. Cena gazu w taryfie PGNiG OD spadnie o 2,9% a opłaty abonamentowe nie ulegną zmianie.

URE zatwierdził obniżkę ceny gazu w taryfie PGNiG OD o 2,9%
bEBVNbDp

"Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r., dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9%, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 2,6% zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi" - czytamy w komunikacie.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za transport paliwa (dystrybucję). Odbiorcy kupujący gaz od PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i na jej rzecz ponoszą opłaty za transport gazu, przypomniano.

Postępowanie administracyjne w sprawie taryfy PSG jest w toku. Zatem spadek opłat dla odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, wyniesie średnio ok. -1,8% dla odbiorców gazu wysokometanowego, -1,9% dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw oraz -1,8% dla odbiorców gazu zaazotowanego Ls.

bEBVNbDr

"Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą 5 zł miesięcznie mniej" - czytamy dalej.

Regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy często oferują gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zaznaczono.

Nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne z listopada 2016 r. wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu:

- od 1 stycznia 2017 r. - zwolniony z taryfowania został rynek hurtowy, a rynek detaliczny w zakresie LNG i CNG, punktu wirtualnego oraz sprzedaży w trybie przetargów;

bEBVNbDx

- od 1 października 2017 r. - rynek detaliczny z wyjątkiem gospodarstw domowych;

- od 1 stycznia 2024 r. - zwolnione z procesu taryfikacji przez Prezesem URE będą ceny dla gospodarstw domowych, przypomniano także.

bEBVNbDS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jano64
2 lata temu
Smutne to jakiś żart 2 zł mniej lepiej mieć kotłownie węglowa i truc świt. Brawo PIS