Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
05.06.2020 11:17

Ursus z drugą największą stratą w historii. Rok 2019 skończył 87 mln zł pod kreską

Najbardziej znany polski producent maszyn rolniczych nie wypracował w ubiegłym roku złotówki zysku. Straty przekroczyły 87 mln zł. Widać jednak efekty restrukturyzacji, bo strata jest dużo mniejsza niż w rekordowo słabym 2018 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Biznes Ursusa przynosi straty.

Ostatnie trzy lata były trudne dla Ursusa. Popularny producent ciągników w tym czasie generuje same straty. Najgorszy był 2018 rok, gdy sięgały prawie 150 mln zł. Ubiegły rok był nieco lepszy, bo firma była 87,2 mln zł pod kreską, ale ciągle do odzyskania rentowności dużo brakuje.

(money.pl)
(Fot: money.pl)

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że przychody spółki były na poziomie 95,6 mln zł, co oznacza spadek o ponad połowę w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zarząd tłumacząc straty wskazuje na konieczność dokonania szeregu jednorazowych odpisów obniżających wartość należności spółki. Zastrzega jednak, że mają one charakter księgowy i wobec trwającego postępowania restrukturyzacyjnego nie wpływają na zmianę sytuacji płynnościowej Ursusa.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Oprócz tego władze firmy wskazują na trudną sytuację w branży, bo ogółem spadają przychody ze sprzedaży na rynku krajowym ciągników jak i maszyn rolniczych.

"Kluczowym aspektem, który wpływa na popyt na polskim rynku jest niska realizacja wypłat dopłat do zakupów realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niski wolumen sprzedaży w sposób istotny przełożył się na całościowo niższą rentowność produktów, które nie pokrywają obecnie kosztów stałych produkcji" - czytamy w komunikacie.

Zarząd zwraca też uwagę na istotne pogorszenie się sytuacji płynnościowej spółki wynikające z istotnych ograniczeń w zakresie możliwości zaciągania zewnętrznego finansowania w bankach i innych instytucjach oraz konieczność dokonywania zakupów od dostawców po przedpłaceniu za towar.

Również ze względu na brak niezbędnego poziomu płynności finansowej Ursus nie może pozyskiwać i realizować kontraktów na dostawy autobusów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2020

roninA Morawiecki nie przyjedzie tam z Dudą w ramach kampanii.Przecież jeździli nawet do Afryki z wizytą gospodarską/czyt.turystyczną/ by zrobić fotkę na … Czytaj całość

05-06-2020

ludekPołączyć ich ze stadniną w Janowie. Będa do Afryki konie sprzedawać. A nie, wróć, koni już nie ma, krowy są.

05-06-2020

Slim jimAndżej załatwiał im kontrakty na czarnym lądzie i co? Czarni bracia wypieli się na andżeja i ursus?

Rozwiń komentarze (41)