Notowania

transport
13.02.2018 14:24

ARP udzieliła dwóch pożyczek branży kosmicznej w łącznej kwocie ok. 3,9 mln zł

 Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) udzieliła firmie Jakusz i Adaptronica, działających w branży kosmicznej, pożyczki w łącznej wysokości prawie 3,9 mln zł, poinformowała Agencja. Środki pozwolą firmom m.in. zakończyć projekty realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rozwój sektora kosmicznego uzależniony jest od innowacyjności. Dla większości prywatnych inwestorów takie projekty wiążą się ze zbyt wysokim ryzykiem, dodatkową przeszkodą jest długi czas zwrotu z inwestycji. Co więcej, innowacje potrzebują elastyczności, a to z kolei często wyklucza finansowanie bankowe. W odpowiedzi na te wyzwanie postanowiliśmy w ARP uruchomić specjalne środki dla innowacyjnych firm z branży kosmicznej. Cieszę się, że dzięki naszemu wsparciu obie firmy sfinalizują ważne kontrakty z ESA" - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski, cytowany w komunikacie.

Jakusz Sp. z o.o. w ramach "kosmicznych projektów" podpisała umowę z ESA na przeprowadzenie badań z wykorzystaniem nadtlenku wodoru w charakterze ,,paliwa" w napędach satelitów kosmicznych. Pozyskane z ARP środki pozwolą dokończyć kontrakt, a także sfinalizować dostawę pojemników przeciwwybuchowych dla Komendy Głównej Policji w ramach finansowania innowacji. Firma otrzymała na ten cel 3,7 mln zł, podano także.

"Od początku istnienia naszej firmy zajmujemy się koncesjonowaną produkcją specjalną i oferujemy technologie dla bezpieczeństwa publicznego. Zaprojektowane przez nas urządzenia eksploatowane są w polskiej armii, instytucjach rządowych i na lotniskach. W ostatnich latach z powodzeniem rozwijamy eksport m.in. do krajów europejskich, arabskich i Afryki. Zaistnieliśmy na rynku ,,kosmicznym". Bardzo cenimy sobie zaangażowanie finansowe ARP wspierające rozwój polskich, nowatorskich technologii. Szczególnie, że przyznane środki zostaną w dużej części wydatkowane na produkcję nowoczesnego sprzętu służącego polskim formacjom bezpieczeństwa" - powiedziała dyrektor handlowy Jakusz, Marta Rados-Jakusz, cytowana w komunikacie.

Drugim beneficjentem pożyczek kosmicznych jest Adaptronica. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz działalność konsultingową. W ramach współpracy z ESA firma opracowuje projekt "systemu pasywnego tłumienia dla układu mini-CMG". Opracowanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie systemu tłumienia drgań oraz symulacje komputerowe, a także testy systemu tłumienia drgań w laboratoriach Thales Alenia Space (TAS) Italia w Rzymie. Wysokość finansowania to 150 tys. zł.

"Finansowanie z ARP umożliwi nam płynną i terminową realizację pierwszej fazy kontraktu Europejską Agencją Kosmiczną. Pozyskane środki, oprócz ciągłości finansowej, zapewniają nam także dobrą współpracę z ESA, dzięki nim możemy skoncentrować się na jej technicznej stronie, a to bardzo ważne przy takich projektach i niewielkim składzie naszego zespołu" - powiedział prezes Przemysław Kołakowski, cytowany w komunikacie.

Pożyczki dla branży kosmicznej to nowy instrument wsparcia przygotowany przez ARP, uwzględniający rynkową specyfikę i potrzeby beneficjentów. Z finansowania ARP mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze technologii kosmicznych, współpracujące z organizacjami narodowymi lub międzynarodowymi. Pożyczkobiorcy powinni prowadzić projekty, których celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej lub być podwykonawcami takich instytucji (np. ESA, GSA, EDA, agencje narodowe, a także firmy PRIME).

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz