Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BM BGŻ wycenia akcje GPW na 39,40 zł

0
Podziel się:

BM BGŻ w raporcie z 21 października wycenili akcje Giełdy Papierów Wartościowych na 39,40 zł, wobec ustalonej przez oferującego ceny maksymalnej na poziomie 43 zł.

BM BGŻ wycenia akcje GPW na 39,40 zł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKKOwMR

_ Wartość Grupy, uwzględniając posiadane udziały GPW w KDPW, na podstawie modelu DCF techniką FCFF, szacujemy na 1703,0 mln zł, czyli 40,58 zł na jedną akcję, co implikuje premię do maksymalnej ceny sprzedaży akcji operatora giełdowego na poziomie 6 proc. W wycenie porównawczej grupę podobnych do GPW podmiotów stanowili inni operatorzy giełdowi, których akcje są przedmiotem obrotu na zagranicznych parkietach. Zważywszy na zróżnicowany poziom rozwoju rynków kapitałowych w poszczególnych krajach i wynikający z nich różny potencjał wzrostu działalności danego operatora, z dwunastu spółek porównawczych (ujęcie szersze), wyodrębniono dwie, które swoją obecną kapitalizacją oraz perspektywami rynku wydają się zbliżone do GPW (ujęcie węższe) _ - napisano w raporcie BM BGŻ.

_ Zestawiając prognozowane rezultaty finansowe giełdy polskiej do szerokiego grona operatorów wskaźniki P/E oraz EV/EBITDA implikują wycenę 1 akcji w przedziale 33,7 - 35,0 zł, co oznacza istotną premię w stosunku do maksymalnej ceny sprzedaży akcji przez Skarb Państwa. Natomiast porównując GPW do Bolsa Mexicana de Valores Bolsa Mexicana de Valores oraz Johannesburg Stock Exchange, otrzymaliśmy wycenę 1 akcji operatora giełdowego w przedziale 41,4 - 43,0 zł _ - dodano.

Analitycy BM BGŻ uważają tym samym, że ustalona maksymalna cena sprzedaży akcji GPW wydaje się być mało atrakcyjna dla inwestorów, gdyż premia cenowa w relacji do innych operatorów giełdowych jest znacząca, a porównanie do giełd o zbliżonej kapitalizacji i perspektywach również nie implikuje dyskonta, którego należałoby się spodziewać w związku z ofertą publiczną.

bEKKOwMT

BM BGŻ prognozuje, że w 2010 roku GPW będzie miała 91,7 mln zł zysku netto i 217,2 mln zł przychodów. W 2011 roku zysk netto GPW ma wzrosnąć do 120 mln zł, a przychody do 247 mln zł.

W ofercie publicznej GPW Skarb Państwa chce sprzedać maksymalnie 26.786.530 akcji, reprezentujących do 63,82 proc. kapitału zakładowego spółki. W ramach oferty nie będzie przeprowadzona nowa emisja akcji.

bEKKOwNu
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)