Notowania

technologie
09.10.2018 15:01

Bydgoszcz wdrożyła płatności zbliżeniowe 'open payment' w komunikacji miejskiej

Warszawa, 09.10.2018 (ISBnews) - Bydgoszcz wdrażyła dziś system biletowy w transporcie publicznym, oparty na technologii zbliżeniowej, podały First Data Polska, która będzie rozliczać opłaty za przejazd. Dostawcą całego rozwiązania typu "open payment" jest Mennica Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Bydgoszcz stawia na komunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstają specjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów Swing, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, które wyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskania pierwszych elektrobusów. Wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To korzyści i duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z transportu publicznego oraz dla turystów" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, cytowany w komunikacie.

Bydgoszcz jest drugim po Wrocławiu miastem w Polsce z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całe miasto. Podobne rozwiązania działają np. we Wrocławiu, Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie, podkreślono w materiale.

"Dzięki nowemu systemowi wystarczy wybrać rodzaj opłaty za przejazd na ekranie biletomatu pokładowego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet kartonikowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do First Data Polska, która autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa" - wyjaśniono w komunikacie.

Wdrożenie bydgoskie to drugi system w Polsce typu "open payment" działający we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Jego operatorem i twórcą jest Mennica Polska, która ponownie wybrała na agenta rozliczeniowego First Data Polska.

"First Data to zaufany partner, posiadający najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania płatnicze dla transportu w Polsce. Nasza współpraca przyniosła znakomite efekty we Wrocławiu. Jestem przekonany, że podobnie będzie w przypadku Bydgoszczy" - powiedział dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych Mennica Polska Jacek Sieński, cytowany w komunikacie.

"Bardzo się cieszę, że razem z Mennicą Polską, Visą i Mastercard przyczyniamy się do wcielania w życie idei smart city w polskich miastach. Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi" - dodał członek zarządu First Data Polska Krzysztof Polończyk.

W Bydgoszczy do końca października br. zainstalowanych zostanie 308 nowych biletomatów pokładowych z funkcją płatności metodą zbliżeniową.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy podał w odrębnym komunikacie, że nowy system zacznie działać w nocy z wtorku na środę (z 9 na 10 października). "Oczywiście, w dalszym ciągu będą obowiązywały pozostałe formy opłaty za przejazd, czyli tradycyjny bilet papierowy, jak również Bydgoska Karta Miejska" - podkreślono w informacji.

Podobny bezgotówkowy system biletowy jest testowany w ramach pilotażu w Gdańsku na liniach 110 i 210 kursujących na lotnisko.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz