Notowania

górnictwo
10.10.2018 17:57

Ciech ma porozumienie z IKS Solino dot. budowy rurociągu solankowego

Ciech i jej spółka zależna - Ciech Soda Polska oraz Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" podpisały porozumienie dotyczące budowy przez IKS Solino rurociągu solankowego, łączącego zbiornik manewrowy należący do IKS Solino z Zakładem Produkcyjnym Ciech Soda Polska w Janikowie, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przedmiotem porozumienia jest budowa przez IKS Solino rurociągu solankowego, łączącego zbiornik manewrowy należący do IKS Solino w Inowrocławiu - Mątwach z Zakładem Produkcyjnym Ciech Soda Polska w Janikowie" - czytamy w komunikacie.

Spółka przypomniała, że IKS Solino jest strategicznym dostawcą solanki na rzecz spółki. Solanka przerabiana jest przez Zakłady Produkcyjne Ciech Soda Polska: w Inowrocławiu - Mątwach i Janikowie.

"Budowa Łącznika umożliwi połączenie ciągów technologicznych obydwu Zakładów Produkcyjnych Ciech Soda Polska jednym rurociągiem solankowym. IKS Solino zobowiązał się do wybudowania Łącznika w terminie do dnia 30 czerwca 2021 r." - czytamy także.

Łącznik zwiększy bezpieczeństwo dostaw solanki, w tym pozwoli na zaopatrywanie obu Zakładów Produkcyjnych Ciech Soda Polska w solankę z jednej z Kopalń IKS Solino, w szczególności w przypadku awarii, konieczności prowadzenia prac remontowych lub modernizacji istniejącej infrastruktury przesyłowej, wskazano także.

"Jednocześnie łącznik umożliwi IKS Solino wypełnienie obowiązków wynikających z ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym" - podano dalej w materiale.

W ramach zawartego porozumienia, Ciech Soda Polska zobowiązała się ustanowić służebności przesyłu na rzecz IKS Solino na nieruchomościach, przez które przebiegać będzie planowany łącznik, pod warunkiem rozwiązującym oddania do użytkowania łącznika w terminie do dnia 31 lipca 2021 r., podano dalej.

"Porozumienie przewiduje również regulację stanu prawnego istniejącej infrastruktury przesyłowej oraz pozostałych instalacji koniecznych do realizacji zamierzeń gospodarczych stron, w tym sprzedaż przez Ciech Soda Polska na rzecz IKS Solino elementów infrastruktury przesyłowej, ujawnionej w wykazie infrastruktury krytycznej. Sprzedaż infrastruktury przesyłowej nastąpi po cenach rynkowych" - czytamy także.

Ponadto strony zobowiązały się prowadzić rozmowy dotyczące dalszej współpracy w zakresie dostaw solanki przez IKS Solino na rzecz spółki, w szczególności dostaw solanki po dniu 31 grudnia 2025 r., podsumowano w materiale.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino należą do Grupy PKN Orlen.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz