Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Prezes GetBack odwołany. Sytuacja wymknęła się spod kontroli

11
Podziel się:

Odwołanie szefa pociągnęło za sobą reakcje innych członków zarządu. Rezygnacje ze skutkiem natychmiastowym złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła.

Konrad Kąkolewski na czele spółki GetBack stał od października 2014 roku.
Konrad Kąkolewski na czele spółki GetBack stał od października 2014 roku. (GetBack / materiały prasowe)

Po aferze z informacją o rozmowach, które nie miały miejsca, giełda zawiesiła handel akcjami spółki windykacyjnej Getback. Gdyby nie to, obserwowalibyśmy prawdziwe trzęsienie ziemi. Odpowiedzialność za całe zamieszanie spadła na prezesa, który właśnie został odwołany.

Rada nadzorcza GetBack we wtorek rano odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego z funkcji prezesa oraz ze składu zarządu. Na czele firmy stał od ponad 3 lat. Jego tymczasowym zastępcą został Kenneth William Maynard - przewodniczący rady nadzorczej.

Odwołanie szefa pociągnęło za sobą reakcje innych członków zarządu. Rezygnacje ze skutkiem natychmiastowym złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła.

Niespodziewane roszady we władzach windykacyjnej spółki należy wiązać z ogromnym zamieszaniem, jakie w poniedziałek wywołała informacja o negocjacjach z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR). W ich wyniku GetBack miał móc uzyskać finansowanie w kwocie do 250 mln zł. Obie instytucje jednak błyskawicznie tym rewelacjom zaprzeczyły.

Tego typu "fake newsy" w przypadku giełdowych spółek to bardzo poważna sprawa. Oficjalne komunikaty, które mają bezpośredni wpływ na notowania na giełdzie, zawsze muszą być bardzo starannie przygotowywane.

Chaos informacyjny wywołał duży niepokój wśród inwestorów giełdowych, którzy zaczęli się pozbywać dużych pakietów akcji. To wywołało bardzo mocny zjazd notowań spółki na giełdzie - na poziomie 17 proc.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Straty byłyby za pewne większe, ale władze GPW zdecydowały o zawieszeniu handlu akcjami, dając czas inwestorom na ochłonięcie. Z takim wnioskiem wyszła Komisja Nadzoru Finansowego, która w najnowszym komunikacie wskazuje, że jest w trakcie wyjaśniania sprawy.

Zawieszenie handlu akcjami trwa już ponad dobę i na razie nie zapowiada się na szybkie wznowienie obrotu. Widać bowiem ciągle panikę. Ze zleceń składanych na giełdę wynika, że akcje są wyceniane na około 2 zł. To o blisko połowę mniej niż przed zawieszeniem.

Odwrót inwestorów od spółki widać od dłuższego czasu. Na przestrzeni prawie roku notowania GetBack spadły o blisko 80 proc.

Notowania akcji GetBack są na najniższym poziomie w historii obecności na GPW

Poniedziałkowe informacje nie są jedynymi, które mogły wprowadzać w zakłopotanie inwestorów. Sam prezes Konrad Kąkolewski jeszcze pod koniec marca mówił w mediach o tym, że akcje GetBack są o wiele więcej warte niż wynika to z ceny na giełdzie. Tymczasem kilka dni później firma ogłosiła poszukiwania inwestorów, którzy mogliby dofinansować biznes, a kurs akcji był już sporo niżej.

Wokół firmy może być jeszcze głośno. Na wtorek zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy GetBack. Jedno z głównych głosowań dotyczy emisji 20 mln nowych akcji spółki. Wcześniejsze doniesienia na ten temat nie były z wielkim zadowoleniem witane przez giełdę.

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 roku grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. W lipcu 2017 roku spółka zadebiutowała na giełdzie w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
labus
5 lata temu
Za nekanie ludzi i kupczenie wierzytelnosciami przedawnionymi zostali ukarani , cieszę się a ze mną tysiące dręczonych ludzi
Muskaty
5 lata temu
[QUOTE] zgromadzenie akcjonariuszy GetBack. Jedno z głównych głosowań dotyczy emisji 20 mln nowych akcji spółki. [/QUOTE] Trochę więcej rzetelności dziennikarskiej proszę, 20 milionów akcji zostało przegłosowane już w pierwszej części. NWZA trzy tygodnie temu, a obecnie przegłosowano 50 mln akcji . Rzetelność dziennikarska powinna skutkować jakimś follow-upem , pół godzinie po artykule zapadła decyzja na tak , co prawda od decyzji do realizacji decyzji o NE jeszcze daleka droga ale na chwilę obecną otwarte jest solidne dofinansowanie firmy i szanse na ogarnięcie kryzysu są większe. Follow-up wymaga sama afera z niby fake newsem o rozmowach z PKO i PFR vide oświadczenie ex prezesa Kąkolewskiego.
NĘKANYOD4LAT
5 lata temu
Dzięki Bogu.. Każdy życzy im upadłości za ich uporczywe nękanie ludzi. A prezesowi i jego świcie o 4 rano zapalać światło w celi.
YoMaN
5 lata temu
Odwołany? Powinien chyba wylądowac w więzieniu
ja
5 lata temu
Nasza giełda faluje, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? Niedawno ładnie system z tej ksią.ż ki dał zarobić – ponad 20% i uchronił przed ostatnimi spadkami.