Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Getin Holding podał swoje oczekiwania dotyczące zysku za czwarty kwartał tego roku

23
Podziel się:

Prezes Getin Holding poinformował, że po trzech kwartałach wszystkie spółki z grupy są "na plusie".

Getin Holding podał swoje oczekiwania dotyczące zysku za czwarty kwartał tego roku
(Shutterstock/Tupungato)

Getin Holding, po udanych trzech kwartałach tego roku, oczekuje dobrego czwartego kwartału. Wszystkie spółki zagraniczne zanotowały wzrost i ten trend powinien być kontynuowany, poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

- To był dla Getin Holding bardzo dobry kwartał. Wynik trzeciego kwartału jest znacząco lepszy niż drugiego. Jest też lepszy niż rok temu, jeśli uwzględnimy tylko działalność biznesową bez GetBack - powiedział Kaczmarek podczas telekonferencji.

- Mam nadzieję, że w takich nastrojach zamkniemy ten rok. Czwarty kwartał powinien być kontynuacją dobrych wyników notowanych w drugim i trzecim kwartale - dodał.

Prezes poinformował, że po trzech kwartałach wszystkie spółki z grupy są "na plusie". - W działalności zagranicznej w tym roku nie wydarzyło się nic, co można by nazwać scenariuszem szokowym. Od półtora roku zajmujemy się skalowaniem tego biznesu, by był bardziej dochodowy i by chronić kapitał, który zainwestowaliśmy - powiedział Kaczmarek.

Po dziewięciu miesiącach br. zysk netto Grupy Carcade wyniósł 1,5 mln zł. Spółka podkreśla, że od początku roku prowadzi intensywne działania restrukturyzacyjne oraz konsekwentnie odbudowuje wolumeny sprzedaży.

- Spółka już jest dochodowa, powoli zaczynamy dostawać nowe linie kredytowe. To pozwala nam patrzeć optymistycznie na wzrost sprzedaży. Rynek w Rosji jest w fazie stagnacji, ale bez wyraźnego wektora w dół. My widzimy tu potencjał do wzrostu - wskazał prezes. Podtrzymał, że holding nie poszukuje nabywcy na swoje aktywa leasingowe w Rosji.

Idea Bank Polska liderem

Najlepiej pod względem wyniku za okres od pierwszego do trzeciego kwartału tego roku wypadła Grupa Idea Bank Polska, która wypracowała zysk netto na poziomie 384,9 mln zł (wzrost o 54,5 procent rok do roku). W wyniku uwzględniono 249,2 mln zł (brutto) ze sprzedaży spółki GetBack.

Grupa Idea Bank Białoruś wypracowała zysk netto na poziomie 16,6 mln zł. Od początku roku Bank kontynuował działania związane ze skalowaniem prowadzonej działalności do aktualnych warunków rynkowych. Prezes podkreślił, że wynik był na tyle dobry, że w trzecim kwartale bank wypłacił ok. 11 mln zł dywidendy.

Zysk netto Grupy Idea Bank Ukraina po trzech kwartałach br. wyniósł 5,6 mln zł. Od początku roku Grupa odnotowała ponad 71,3-proc. wzrost sprzedaży kredytowej (w UAH).

- Mamy wreszcie potwierdzenie pozytywnych trendów w gospodarce - spadek inflacji, stabilizację stóp procentowych. Mamy stabilny funding, nie mamy problemów z finansowaniem - podkreślił.

Od początku roku Grupa Idea Bank Rumunia wypracowała zysk netto na poziomie 10 mln zł. Dobra kondycja rumuńskiej gospodarki przekład się na rekordowe poziomy zarówno sprzedaży kredytowej (157 proc. rok do roku) , jak i leasingowej (15,7 proc. rok do roku).

- Suma bilansowa wzrosła o ponad 50 proc. i z prostej matematyki wynika, że trzeba zasilić ten bank i to mamy w planach. To będą dziesiątki, nie setki milionów złotych - powiedział prezes.

Dywidenda

Kaczmarek poinformował, że Getin Holding nie podjął jeszcze decyzji na temat wypłaty dywidendy.

- Priorytetem będzie ocena naszych potrzeb kapitałowych w perspektywie 2017 roku. Jeśli tylko wymogi kapitałowe i nasze ambicje na przyszły rok dałyby taką możliwość, to będziemy gotowi do takiej rekomendacji - powiedział Kaczmarek.

Getin Holding, którego głównym właścicielem jest Leszek Czarnecki, odnotował 39,19 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2016 roku, wobec 27 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie. Zysk netto ogółem z działalności kontynuowanej i zaniechanej w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł 58,61 mln zł wobec 85,61 mln zł rok wcześniej.

W okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2016 roku holding miał 216,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 67,14 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk netto ogółem z działalności kontynuowanej i zaniechanej w od stycznia do września wyniósł 412,69 mln zł wobec 228,65 mln zł rok wcześniej.

Getin Holding jest holdingiem finansowym działającym na rynkach Europy Wschodniej. Jego akcje są notowane na GPW od 2001 roku. Głównym udziałowcem spółki jest Leszek Czarnecki. Posiada on 57,06 procent akcji Getin Holding.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(23)
q
7 lat temu
myślał indyk o niedzieli, a sobote łeb ucieli
yyy
7 lat temu
szkoda że frankowicze nie moga się cieszyć zwłaszcza w getin, chciałabym doczekać się odwrotnej sytuacji tym banksterom życze jak najgorzej a obecnej władzy aby pokazali w kwestii tych kredytów prawo i sprawiedliwość
kuba550
7 lat temu
Za niecałe 2 lata będzie bank"cudownie' będzie przynosił straty. Tak jak było w drugiej połowie 2015r. Bank, który przez 2 (może 3 nie pamiętam dokładnie) kwartały przynosi straty ma obowiązek wprowadzić twz" program naprawczy" i na okres 3 lat JEST ZWOLNIONY Z PODATKU BANKOWEGO. Tak jak w tej chwili ma Getinbank. a Potem historia zatoczy kolejne koło.
warszawiak33
7 lat temu
Zyski banków mocno zaniżone.Frankowiczów łupią ,że aż zastanawiają się co z dywidendą.Prawdopodobnie dywidendy nie będzie bo kary będą wyższe.Wyroki sądowe są korzystne dla frankowiczów.Czym dłużej to trwa tym więcej kasy będzie do oddania.
anka760
7 lat temu
Szukam frankowiczów występujacych z pozwem zbiorowym przeciw getinowi-mazowieckie
...
Następna strona