Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Ciech zwiększył moce produkcyjne szklistego krzemianu sodu o 20%

0
Podziel się:

W zakładach spółki Ciech Vitrosilicon zakończyła się właśnie rozbudowa mocy produkcyjnych szklistego krzemianu sodu o ponad 20%, podała spółka. Projekt o wartości 4 mln zł to kolejna inwestycja Grupy Ciech w zwiększenie mocy w tym obszarze. W efekcie podjętych działań Ciech jest jednym z największych producentów krzemianu sodu w Europie.

Grupa Ciech zwiększył moce produkcyjne szklistego krzemianu sodu o 20%
bELbdrAl

Krzemiany sodu są jednym z najbardziej popularnych chemikaliów nieorganicznych na świecie. Produkowane są głównie w Chinach (ok. 40% globalnej produkcji) i Europie (ok. 20%). Ciech Vitrosilicon jest największym dostawcą tego surowca w Europie i zaopatruje w krzemiany sodu globalne koncerny chemiczne. Obecnie Ciech produkuje rocznie ponad 180 tys. ton krzemianów sodu, które eksportuje poza Europą, także do Ameryki Północnej i Azji, podano.

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 40% zużycia w Europie; stosowanej głównie w przemyśle opon i kosmetycznym), detergentów (powyżej 15%), papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. W krajach rozwijających się dominują zastosowania związane z produkcją detergentów, a całkowite zużycie tych krzemianów jest zależne w dużym stopniu od liczby mieszkańców.

"W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy moce produkcyjne w obszarze krzemianów o 140%. Widzimy potencjał do dynamicznego rozwoju tego biznesu. Krzemiany stosuje się w produkcji krzemionki strącanej, której konsumpcja w Europie szybko rośnie, głównie za sprawą przemysłu oponiarskiego i kosmetycznego. Zrealizowane inwestycje w obszarze krzemianów pozwoliły nam wejść na nowe rynki i umocnić pozycję największego dostawcy krzemianów w Europie" - powiedział prezes Ciecha Maciej Tybura, cytowany w komunikacie.

bELbdrAn

W międzyczasie uruchomiona została produkcja krzemianów sodu w rumuńskiej spółce Grupy Ciech.

"Naszą przewagą jest możliwość uzyskania synergii wewnątrz naszej Grupy - do produkcji krzemianów potrzebna jest soda i piasek. W obrębie Grupy Ciech mamy dostęp do najwyższej jakości sody produkowanej w Polsce i Rumunii. Dzięki temu nasze krzemiany są doceniane przez największe koncerny chemiczne na świecie. Obecnie analizujemy kolejne inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne krzemianu sodu" - dodał Tybura.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

bELbdrAO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)