Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
21.12.2018 10:33

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w grudniu

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności usługowej w grudniu 2018 r. zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

W sekcji transport i gospodarka magazynowa wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na poziomie plus 7,8 (plus 10 w listopadzie). Poprawę koniunktury odnotowuje 16,5% badanych firm, a jej pogorszenie - 8,8% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 7,0%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podano.

"Zarówno bieżący popyt, jak i sprzedaż oceniane są mniej korzystnie niż w listopadzie. Diagnozy sytuacji finansowej są zbliżone do pozytywnych sprzed miesiąca. Odpowiednie przewidywania są gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Planowane jest zwiększenie zatrudnienia. Ceny w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć nieco szybciej niż się tego spodziewano w listopadzie" - czytamy w komunikacie.

W zakwaterowaniu i gastronomii w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 7,5 (w listopadzie plus 9,1). Poprawę koniunktury odnotowuje 16,5% badanych firm, a jej pogorszenie - 9,0% (przed miesiącem odpowiednio 17,4% i 8,3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Pomimo utrzymujących się negatywnych diagnoz sprzedaży i gorszych niż w listopadzie ocen bieżącego popytu, aktualna sytuacja finansowa oceniana jest bardziej korzystnie niż przed miesiącem. Prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do formułowanych w listopadzie. Sygnalizowany jest nieznaczny spadek opóźnień płatności za wykonane usługi. Zapowiadane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest wzrost cen" - czytamy dalej.

W sekcji informacja i komunikacie w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 17,7 (w listopadzie plus 20,2). Poprawę koniunktury odnotowuje 23,3% badanych firm, a jej pogorszenie - 5,6% (przed miesiącem odpowiednio 25,4% i 5,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Zarówno bieżący popyt, jak i sprzedaż oceniane są nieco mniej korzystnie niż w listopadzie, utrzymują się pozytywne diagnozy sytuacji finansowej. Analogiczne przewidywania są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest niewielki spadek cen" - napisano w materiale.

W działalności finansowej i ubezpieczeniowej w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 27,1 (przed miesiącem plus 26,6). Poprawę koniunktury odnotowuje 29,3% badanych firm, a jej pogorszenie - 2,3% (w listopadzie odpowiednio 29,3% i 2,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej korzystnie niż przed miesiącem. Również prognozy popytu i sprzedaży są mniej optymistyczne od formułowanych w listopadzie, natomiast przewidywania odnoszące się do sytuacji finansowej są zbliżone do korzystnych sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest nieznaczny wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek planują mniejsze niż w listopadzie zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się niewielkiego spadku cen" - podsumowano.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz