Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IGTE: Zmiany w III filarze to rozbudowa części kapitałowej systemu emerytalnego

0
Podziel się:
IGTE: Zmiany w III filarze to rozbudowa części kapitałowej systemu emerytalnego
bECXFbSJ

Propozycje przebudowy II i III filara systemu emerytalnego w Programie Budowy Kapitału, przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego są szansą na rozbudowę części kapitałowej systemu emerytalnego, uważa prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz.

"Propozycje zmian w III filarze zmierzają w kierunku zdecydowanej rozbudowy części kapitałowej systemu emerytalnego. Wprowadzenie ich w życie z wykorzystaniem praktycznej wiedzy rynkowej przy ustalaniu szczegółów pozwoli sprostać wielu wyzwaniom, jakie dzisiaj stoją przed systemem emerytalnym w Polsce" - powiedziała Rusewicz, cytowana w komunikacie.

Jej zdaniem, zmiana statutu pozostałych środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE)
, które zostaną przekazane na IKE (tj. 103 mld zł, pozostałe po przekazaniu części aktywów - 35 mld zł - do Funduszy Rezerwy Demograficznej - FRD) ze środków publicznych na prywatne "powinny przynieść pozytywne efekty przyszłym emerytom i polskiej gospodarce". Jednakże Rusewicz podkreśla, iż transfer 103 mld zł z OFE do IKE "nie może naruszać praw nabytych przez ubezpieczonych i powinno dotyczyć wartości indywidualnie zebranych składek".

bECXFbSL

Rusewicz podkreśliła, że w procesie transformacji aktywów OFE ważne jest ustalenie warunków okresu przejściowego, a także dobra komunikacja ze strony rządu z ubezpieczonym podczas tego okresu.

Krytycznie odniosła się do przekazania 25% środków z OFE do FRD.

"Niezależnie od zagadnienia wielkości środków, które miałyby zostać tam przeniesione, taka operacja powinna wiązać się z odpowiednimi zapisami na subkontach ubezpieczonych w ZUS" - powiedziała Rusowicz.

Realizacja Programu Budowy Kapitału wymaga zmian legislacyjnych, których przeprowadzenie zapowiadane jest przez resort na najbliższe 12 miesięcy. Obecnie Ministerstwo Rozwoju zamierza przeprowadzić konsultacje założeń Programu z partnerami społecznymi oraz w ramach Rządu, a w szczególności w ramach wspólnego międzyresortowego zespołu z udziałem Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

bECXFbTm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)