Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Dyrektywa o naprawie i likwidacji banków powinna wejść jak najszybciej

0
Podziel się:
NBP: Dyrektywa o naprawie i likwidacji banków powinna wejść jak najszybciej

Doświadczenia związane z próbami ratowania SK Banku potwierdziły konieczność jak najszybszego wprowadzenia do porządku prawnego w Polsce przepisów dyrektywy w sprawie naprawy, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (ang. Bank Recovery and Resolution Directive - BRRD),ocenia Narodowy Bank Polski (NBP).

Bank centralny wskazał, że w przypadku kryzysu SK Banku zrealizowała się najdroższa metoda "wyprowadzenia" banku z rynku, tj. poprzez upadłość, co wynikało z braku możliwości zastosowania innych rozwiązań.

"Poszukiwania sposobu restrukturyzacji musiały być ograniczone jedynie do metody polegającej na przejęciu całkowitym przez inny bank (które de facto okazało się nieopłacalne dla potencjalnych podmiotów przejmujących), i w ostateczności zakończyły się niepowodzeniem" - czytamy w "Raporcie o stabilności systemu finansowego - luty 2016 r."

Koszty upadłości SK Banku poniosła reszta banków i jego nieubezpieczeni wierzyciele. Wypłata depozytów gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny pochłonęła ponad 2 mld zł. Pozostałe zobowiązania banku - w kwocie ponad 490 mln zł - obejmowały zobowiązania wobec właścicieli rachunków, na których zgromadzono kwoty przekraczające równowartość 100 tys. euro (w tym m.in. jednostek samorządu terytorialnego, posiadaczy mieszkaniowych rachunków powierniczych oraz pośrednio ich klientów ), a także wobec właścicieli długu podporządkowanego oraz inne zobowiązania.

Taki bieg wypadków wynikał z braku w polskim porządku prawnym narzędzi, które używane są w procesie likwidacji i uporządkowanej restrukturyzacji, nazywanym anglojęzycznym określeniem "resolution", przypomniał bank centralny.

"Upadłość i wypłata depozytów gwarantowanych jest najdroższą formą zakończenia sytuacji kryzysowej w banku. Mechanizm resolution jest - co do zasady - tańszym sposobem ponieważ pozwala na odpowiednio wczesną interwencję i przeprowadzenie restrukturyzacji banku z wykorzystaniem wielu metod tj.: poprzez jego całkowite przejęcie, przejęcie częściowe, utworzenie banku pomostowego, lub kombinację tych metod. Jednocześnie zakłada on umorzenie i konwersję instrumentów dłużnych na kapitał lub pokrycie strat"- podał NBP.

Bank centralny przypomniał, że wielokrotnie wskazywał na tę konieczność, zarówno w raportach o stabilności systemu finansowego, jak i w wystąpieniach prezesa NBP w parlamencie. W styczniu 2016 r. Sejm RP rozpoczął prace nad projektem ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Wejście projektu ustawy na kolejny etap ścieżki legislacyjnej rokuje, według NBP, na szybkie przyjęcie nowych regulacji w zakresie resolution. Powinno to istotnie usprawnić mechanizmy wczesnej interwencji i zarządzania kryzysowego w polskim systemie finansowym i ograniczyć koszty dla banków i podatników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)