Notowania

finanse
20.10.2015 11:13

NBP: Przedsiębiorstwa zapowiadają lekkie obniżenie tempa inwestycji w IV kw.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po wyjątkowo optymistycznym III kwartale w ostatnich trzech miesiącach br. należy oczekiwać lekkiego spowolnienia tempa wzrostu inwestycji, choć wciąż popyt inwestycyjny pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej we wrześniu br. wśród 1691 firm.

"Po wyjątkowo optymistycznym III kwartale w próbie obserwujemy lekką korektę nastrojów inwestorów, tak że większość wskaźników obrazujących aktywność inwestycyjną ostatecznie utrzymała się na wysokim poziomie w relacji do średnich poziomów z ostatnich 7 lat. Obserwowane zmiany mogą mieć charakter korekty prawdopodobnie zbyt wysokiego optymizmu w poprzednim kwartale, ponieważ korzystne oceny fundamentalne odnoszące się do bieżącej sytuacji przedsiębiorstw oraz prognoz nie uzasadniają zwrotu w kształtowaniu się aktywności inwestycyjnej" - czytamy w raporcie.

Udział inwestorów, którzy planują rozpoczęcie nowych przedsięwzięć rozwojowych w ciągu najbliższego kwartału obniżył się do 23,8% (o 1,5 pkt proc. mniej niż w pop. kw.). Wskaźnik spadł zatem nieco poniżej średniej wieloletniej, ale wciąż jest to jeden z najlepszych wyników odnotowanych po wybuchu kryzysu przełomu 2008/2009, podkreśla NBP.

"Ewentualne spowolnienie może ominąć jednak przemysł, gdzie w dalszym ciągu rośnie odsetek firm zamierzających rozpocząć nowe projekty rozwojowe. Widać przy tym, że nadal istnieją przedsiębiorstwa, które odczuwają potrzebę modernizacji lub rozbudowy, ale które wstrzymują się z tymi działaniami ze względu na występujące lub oczekiwane problemy. Taką przeszkodą nie jest jednak przewidywany spadek cen, który mógłby stanowić zachętę zwłaszcza dla inwestorów z poważnym ograniczeniem budżetowym. Częściej jako przyczyna wstrzymywania się z inwestycjami wskazywane są inne czynniki, w tym m.in. niski popyt" - czytamy dalej w raporcie.

We wrześniu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1691 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz