Notowania

technologie
19.02.2015 13:25

Netia chce wypracować zysk w 2015 roku

Według słów członka zarządu operatora, nakłady inwestycyjne w tym roku nie będą dramatycznie spadać, ale Netia będzie starać się je optymalizować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

Netia celuje w wypracowanie dodatniego wyniku netto w 2015 roku przy jednocyfrowym spadku przychodów, poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Paweł Szymański.

_ - Presja na przychody była w 2014 i ten klimat się niespecjalnie zmienia. 2015 to wciąż spadek przychodów. Będziemy walczyć o jego jednocyfrową dynamikę w tym roku, a to każe bronić EBITDA działaniami optymalizacyjnymi z efektem stabilizacji podobnym do 2014. Realizując budżet, oczekujemy, że wynik netto w 2015 powinien być dodatni _ - powiedział Szymański.

Wskazał, że chociażby w segmencie B2B na sieci regulowanej Netia nie będzie w stanie zahamować spadku przychodów, a zadaniem na ten rok będzie spowolnienie jego dynamiki. Zarząd podkreślił jednocześnie, że usługi na własnej sieci rosną i oczekuje że w tym roku dynamika jeszcze przyspieszy (szczególnie usługi telewizyjne i internetowe).

Netia realizuje program Netia Lajt 2.0, mający na celu optymalizację kosztów m.in. dzięki optymalizacji zatrudnienia. W efekcie odejdzie max. 350 osób do końca marca 2015 r. Według założeń spółki, optymalizacja ma dać znaczące oszczędności, które zostaną przeznaczone na nowe projekty, w tym centra danych, czy usługi chmurowe.

Według słów członka zarządu operatora, nakłady inwestycyjne w tym roku nie będą _ dramatycznie _ spadać, ale Netia będzie starać się je optymalizować. W efekcie, jak wskazał, capex w 2015 będzie na podobnym poziomie r/r w relacji do przychodów.

Netia ma zadłużenie na poziomie 0,19x skorygowanego zysku EBITDA za 2014, co daje jej _ elastyczność w kwestii dystrybucji środków do akcjonariuszy lub dalszych akwizycji _, jak podkreślali przedstawiciele zarządu.

_ - Nie chcemy zmieniać polityki dywidendowej, a ostateczne decyzje zależą od akcjonariuszy _ - zaznaczył dyrektor finansowy Netii.

Skorygowana EBITDA wyniosła 493 mln zł w 2014, przy 93 mln zł zadłużenia netto. Łączna liczba usług wyniosła na koniec ub.r. 2,305 mln. W I-IV kw. 2014 r. spółka miała 174,83 mln zł skonsolidowanego skorygowanego zysku netto w porównaniu z 46,29 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1.674,04 mln zł w porównaniu z 1.876,02 mln zł rok wcześniej.

Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz