Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Personnel Service: 4% firm zatrudnia w Polsce obywateli Białorusi

0
Podziel się:

Zatrudnienie obywateli Białorusi w polskich firmach deklaruje 4% przedsiębiorców wynika z "Barometru Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2017" przygotowanego przez Personnel Service. Według firmy, udział Białorusinów w polskim rynku pracy może rosnąć.

Personnel Service: 4% firm zatrudnia w Polsce obywateli Białorusi

"W perspektywie najbliższych kilku lat nie ma raczej możliwości, żeby obywatele jakiekolwiek innego kraju niż Ukraina zaczęli dominować na polskim rynku pracy. Można jednak zakładać, że udział m.in. Białorusinów będzie rósł. Będzie miała na to wpływ rosnąca konkurencja między firmami w zakresie pozyskiwania pracowników z Ukrainy, połączona z pogłębiającymi się deficytami kadrowymi" - powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Z badania wynika również, że co dziesiąte przedsiębiorstwo pow. 240 pracowników zatrudnia obywateli Białorusi. Najczęściej pracują oni w branży usługowej (zadeklarowało tak 8% firm z tego sektora), natomiast w przedsiębiorstwach produkcyjnych ten odsetek wynosi 4%.

"Białorusini, podobnie jak Ukraińcy, Gruzini, Mołdawianie, Rosjanie i Armeńczycy, mogą w Polsce pracować w ramach uproszczonej procedury zatrudniania. Nadal jednak rekrutowanie obywateli krajów innych niż Ukraina czy dużo mniej popularna Białoruś jest niszowe. Zatrudnienie Mołdawian deklaruje zaledwie 0,17% przedsiębiorstw, Gruzinów 0,08%, a Rosjan i Armeńczyków nie zatrudnia prawie żadna polska firma" - czytamy dalej.

Badanie "Barometr Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2017" zostało przeprowadzone w lipcu 2017 roku na próbie 300 pracodawców, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), a także na 515 osobach, które dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (18+ lat).

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)