Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP: Podjęto już działania przeciw nieprawidłowościom wskazanym przez NIK

0
Podziel się:
PKP: Podjęto już działania przeciw nieprawidłowościom wskazanym przez NIK

Nowy zarząd Polskich Kolei Państwowych (PKP)
zgadza się z opublikowanymi dziś wnioskami Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z kontroli zamówień na usługi doradcze i eksperckie w spółkach Grupy PKP i zaczął już wdrażać działania mające na celu eliminowanie zjawisk wskazanych w wynikach kontroli, podała spółka.

Kontrola NIK objęła zamówienia w latach 2012-2014. Działania kontrolne i audytorskie prowadzone przez Grupę PKP obejmują dodatkowo jeszcze rok 2015.

"Wyniki kontroli PKP S.A. wskazują na analogiczne co w raporcie NIK nieprawidłowości. Zarząd PKP S.A., powołany w grudniu 2015 roku, w pierwszych dniach swojego działania wdrożył już działania organizacyjne i proceduralne mające na celu eliminowanie zjawisk wskazanych w wynikach kontroli NIK. W toku prowadzonych audytów i nadzoru PKP S.A. i spółki grupy wdrażają już część zaleceń NIK" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Odpowiedzialność za działania i funkcjonowanie spółek Grupy PKP w latach 2012-2014 ponoszą w pełni ówczesne zarządy firm oraz organy nadzorujące te zarządy, podkreślono.

"Obecny zarząd PKP S.A. we współpracy z właścicielem kontynuuje procesy naprawcze i eliminujące zaniedbania we współpracy i wskazane m.in. przez Najwyższą Izbę Kontroli" - czytamy dalej.

NIK opublikowała dziś wyniki kontroli, w których negatywnie oceniła udzielanie podmiotom zewnętrznym zamówień na usługi doradcze i eksperckie przez spółki Grupy PKP. Obowiązujące w nich procedury nie zapobiegały zlecaniu na zewnątrz zadań należących do komórek organizacyjnych spółek i ich pracowników, a także zamawianiu usług, które nie zostały później wykorzystane. Funkcjonujący w spółkach system zlecania usług doradczych i eksperckich stwarzał warunki do kupowania prac zbędnych oraz zawyżania ich kosztów, wskazano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)