Notowania

pzu
22.12.2015 16:49

Podatek od instytucji finansowych będzie taki sam dla wszystkich. Akcje PZU w górę

Powodem wzrostów są proponowane zmiany w opodatkowaniu instytucji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

We wtorek po południu akcje PZU zyskiwały ponad 2 procent. Wszystko przez zaproponowane zmiany w opodatkowaniu instytucji finansowych. Resort finansów chce, żeby banki i ubezpieczyciele byli objęci identyczną stawką podatku bankowego - w wysokości 0,39 proc. - poinformował wiceminister finansów Konrad Raczkowski we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

Akcje największego polskiego ubezpieczyciela na około 30 minut przed końcem sesji kosztowały niespełna 35 zł za sztukę. To o ponad 2 procent więcej w stosunku do ceny z poniedziałku. Obroty przekroczyły już 93 mln złotych.

Notowania akcji PZU we wtorek

- Ministerstwo Finansów przychyla się do propozycji Polskiej Izby Ubezpieczeń, że opodatkowanie sektora ubezpieczeń powinno być na analogicznym poziomie, jak opodatkowanie sektora bankowego, czyli 0,39 proc. - powiedział Raczkowski.

Następnie propozycja została przegłosowana w formie poprawki autorstwa posłów PiS. Przegłosowano też poprawkę, zgodnie z którą obniżono z 4 mld zł do 2 mld zł wolną od podatku podstawę opodatkowania dla ubezpieczycieli.

Komisja przyjęła też poprawkę do projektu autorstwa posłów PiS, która włącza firmy pożyczkowe do grona płatników nowego podatku. Wartość aktywów wolnych od podatku w tym przypadku ma wynosić 200 mln zł.

Raczkowski powiedział dziennikarzom, że Ministerstwo Finansów zgodziłoby się na wyłączenie obligacji skarbowych od podstawy opodatkowania podatkiem od aktywów bankowych, ale pod warunkiem podwyższenia stawki do 0,44 proc. rocznie. Dotyczyłoby to również ubezpieczycieli.

Gdybyśmy podnieśli stopę podatku do 0,44 proc. rocznie dla ubezpieczycieli, to zgodzilibyśmy się na wyłączenie funduszy własnych ubezpieczycieli od podstawy opodatkowania - powiedział wiceminister finansów.

Zgodnie z projektem ustawy o tzw. podatku bankowym stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych pierwotnie ma to być stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku. Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w ubiegłym tygodniu, złożyli posłowie PiS.

Tagi: pzu, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz