Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PP: Troska Lewiatana o rynek pracy powinna obejmować także jego członków

0
Podziel się:
PP: Troska Lewiatana o rynek pracy powinna obejmować także jego członków

Konsekwencja, z jaką Konfederacja Lewiatan poprzez swoich członków próbuje edukować Pocztę Polską "jest doprawdy godna podziwu", napisał w komentarzu przesłanym ISBnews rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. Według niego, troska Lewiatana o rynek pracy w pierwszej kolejności powinna być skierowana na organizacje wchodzące w skład Konfederacji. Jedną z nich, poza Polską Izbą Gospodarczą Czystości jest przecież Ogólnopolski Związek Pracodawców - Niepublicznych Operatorów Pocztowych, który reprezentuje interesy konkurenta Poczty Polskiej - PGP/InPost, tj. firmy znanej - jak zaznacza Baranowski - ze stosowania śmieciowych umów o pracę.

Poglądy tej spółki najdobitniej wyraził jej szef podczas jednego z wywiadów mówiąc, że w "USA można pracownika zatrudnić i zwolnić w ciągu miesiąca. To elastyczna forma zatrudnienia jest kluczem do bogactwa społeczeństwa". (DGP - 12.09.2015), napisał rzecznik w komentarzu.

"Chciałbym podkreślić, że odkąd weszły w życie nowe przepisy prawa zamówień publicznych, Poczta Polska stosuje także inne kryteria (poza ceną) np. termin płatności, długość okresu gwarancji, termin dostawy, doświadczenie wykonawców, funkcjonalność urządzeń. Pracujemy też nad kodeksem dobrych praktyk kupieckich w zakresie klauzul społecznych" - podkreślił Baranowski.

Poczta Polska to największy pracodawca na rynku, zatrudniający blisko 80 tys. osób na etacie, co w branży pocztowej jest wyjątkiem. Z tego tytułu każdego roku odprowadza około 700 mln zł składek do ZUS, dodał.

"Cieszy nas, że Konfederacja Lewiatan oraz jej członkowie podkreślają wartość klauzul społecznych i stabilnych warunków zatrudnienia. Poczcie Polskiej bliskie jest takie podejście, dlatego zatrudnia ponad 98% pracowników na umowy o pracę. Uzdrawianie funkcjonowania gospodarki zaczynamy od siebie. Życzymy Lewiatanowi konsekwencji w dyscyplinowaniu członków własnej organizacji" - podsumował rzecznik.

Dziś Lewiatan podał, że Polska Izba Gospodarcza Czystości - członek Konfederacji Lewiatan - wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) wobec treści zamówienia Poczty Polskiej na usługi utrzymania czystości. Poczta Polska w specyfikacji zamówienia na świadczenie kompleksowych usług w zakresie sprzątania w Katowicach i Wrocławiu chce bowiem - jak podał Lewiatan - wyłonić wykonawcę wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny.

"Spółka Skarbu Państwa nie przestrzega zatem rządowych wytycznych o stosowaniu klauzul społecznych i nie stosuje jakościowych kryteriów w postępowaniu przetargowym. Tym samym Poczta Polska zdaje się negować dotychczasowy dorobek prawny osiągnięty w ostatnich latach na rynku zamówień publicznych. Wbrew woli ustawodawcy Poczta Polska wraca do nagannych praktyk, które mogą zdestabilizować rynek pracy i cały sektor gospodarki, odpowiadający za 15% polskiego PKB. W drugiej połowie października br. spółka ogłosiła kolejne przetargi na usługi utrzymania czystości w innych miastach, znów pomijając kryteria jakościowe - 100% wagi posiada za to najniższa cena" - czytamy w komunikacie Lewiatana.

Odwołanie do KIO obejmuje również inne - niewłaściwie sformułowane według Lewiatana - kwestie zawarte w SIWZ. Są to m.in. niejednoznaczny i niewyczerpujący opis przedmiotu zamówienia i zastrzeżenie sobie, bez wskazania przyczyny, możliwości zmiany zakresu zamówienia, mogącej sięgać 20% powierzchni.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)