Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę regulującą system opłat EETS

0
Podziel się:
Prezydent podpisał ustawę regulującą system opłat EETS

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która umożliwi korzystanie z European Electronic Toll Service (EETS) podała Kancelaria Prezydenta.

"Celem ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/52/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie interoperacyjności systemów elektronicznych opłat drogowych we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 166 z 30.04.2004, str. 124) według wytycznych decyzji Komisji 2009/750/WE z dnia 6 października 2009 r. w sprawie definicji europejskiej usługi opłaty elektronicznej oraz jej elementów technicznych (Dz. Urz. UE L 268 z 13.10.2009, str. 11), które umożliwią prawidłowe funkcjonowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej European Electronic Toll Service (EETS)" - czytamy w informacji.

Dzięki wprowadzeniu regulacji definiujących usługę EETS, a także praw i obowiązków dostawców EETS, podmiotów pobierających opłatę oraz użytkowników EETS możliwe będzie uiszczanie opłaty za korzystanie z całej sieci dróg państw członkowskich Unii Europejskiej objętych systemem opłat elektronicznych za pomocą jednego urządzenia pokładowego, dostarczonego w ramach umowy zawartej z jednym dostawcą usługi.

"Usługa EETS ma charakter fakultatywny, obok niej mogą funkcjonować także krajowe rozwiązania w zakresie opłat elektronicznych, a podmiotom zobowiązanym do uiszczenia opłaty pozostawiono decyzję co do skorzystania z usług proponowanych przez dostawcę EETS lub uiszczania opłaty w dotychczasowy sposób, płacąc bezpośrednio podmiotom pobierającym opłatę" - czytamy dalej.

Użytkownik będzie rozliczał za pomocą dostawcy wszystkie opłaty, naliczone podczas podróżowania przez podmioty je pobierające. Opłaty będą przekazywane na rzecz podmiotu pobierającego opłaty przez dostawcę usługi, który gwarantuje uiszczenie wszystkich opłat za swoich klientów (nawet, gdy użytkownik nie wywiąże się ze swojej umowy z dostawcą), podano także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)