Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
31.01.2017 15:24

PZWLP: Branża CFM wzrosła o 11,5% r/r, a rent a car - o 19,7% w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 31.01.2017 (ISBnews) - Branża car fleet management (CFM - zarządzanie flotą) urosła o 11,5% r/r w 2016 roku, podał Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Rozwój branży wypożyczania samochodów (rent a car) sięgnął 19,7% r/r w tym czasie.

"Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, branża wynajmu długoterminowego samochodów może zaliczyć rok 2016 do bardzo udanych. Tempo jej rozwoju osiągnęło poziom 11,5% r/r i zwiększało się w każdym kolejnym kwartale roku. [...] Oznacza to, że łączna liczba samochodów w najważniejszej z usług CFM, czyli Full Serwis Leasingu, była na koniec grudnia minionego roku o ponad 12 tys. (12 225) większa niż w analogicznym okresie rok wcześniej" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślił prezes PZWLP Sławomir Wontrucki, jeszcze dekadę temu wynajem długoterminowy był usługą znaną niemalże wyłącznie międzynarodowym korporacjom, obecnie z rozwiązania tego korzysta już co piąta firma z sektora MŚP, a branża CFM generuje znaczącą, bo ok. 20-proc. część całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm.

"Należy się spodziewać, że w perspektywie najbliższych kilku lat znacząco wzrośnie odsetek małych i średnich firm korzystających z tej formy finansowania floty. Dalszemu szybkiemu rozwojowi usług CFM w Polsce będzie sprzyjał coraz bardziej widoczny wśród przedsiębiorców w naszym kraju trend, polegający na odchodzeniu od modelu posiadania aut na rzecz ich używania oraz kompleksowej obsługi przez zewnętrzną, wyspecjalizowaną firmę. Wynajem długoterminowy samochodów doskonale się w ten trend wpisuje" - powiedział Wontrucki, cytowany w komunikacie.

W minionym roku branża wynajmu długoterminowego zakupiła w polskich salonach 54 tys. samochodów osobowych. Liczba ta jest o ponad 21% większa niż w roku 2015 oraz o ponad 1/3 większa niż 2 lata temu. W 2016 r. branża miała 19,2 -proc. udział w łącznej sprzedaży aut osobowych do firm.

Na koniec 2016 roku należące do PZWLP firmy wynajmu długoterminowego, reprezentujące ok. 80% tego rynku w Polsce, dysponowały łączna flotą niemalże 132 tys. (131 995) samochodów. Zdecydowana większość z nich - 89,6%, znajdowała się w usłudze Full Serwis Leasingu.

W 2016 roku wysokie tempo wzrostu odnotował także rynek Rent a Car, który zgodnie z danymi dużych sieciowych wypożyczalni samochodów należących do PZWLP, urósł o 19,7% w skali roku. Łączna flota skupionych w organizacji wypożyczalni aut, czyli Avis, Budget, Express, Hertz, Panek, Rentis, Sixt oraz 99rent wyniosła 13 422 samochody.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 22 firmy, specjalizujące się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 80% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz