Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CCC z niższym ratingiem. Mało własnych kapitałów, dużo zobowiązań

CCC z niższym ratingiem. Mało własnych kapitałów, dużo zobowiązań

Eksperci nienajlepiej postrzegają zmiany zachodzące u największego polskiego producenta butów. Fot. Bartosz Wawryszuk
Eksperci nienajlepiej postrzegają zmiany zachodzące u największego polskiego producenta butów.

Największa europejska agencja ratingowa negatywnie ocenia ostatnie zmiany w CCC. O jeden stopień obniżyła wiarygodność kredytową spółki. Krytykuje sposób finansowania działalności oraz przejęcia przy jednoczesnej wypłacie dywidendy.

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce CCC S.A. o jeden stopień z BBB do BBB-. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu - czytamy w oficjalnym komunikacje.

Ocena nadana CCC jest dziesiątą w 20-stopniowej skali. Upraszczając, oznacza ona, że firma ma umiarkowane ryzyko kredytowe. Ma wprawdzie dosyć dobrą wiarygodność finansową i wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w dłuższym terminie, ale ma podwyższoną podatność na utrzymujące się przez dłuższy czas niekorzystne warunki gospodarcze.

W uzasadnieniu obniżki ratingu można przeczytać, że wynika głównie z pogorszenia struktury źródeł finansowania spółki, jakie nastąpiło w ciągu kilku ostatnich kwartałów. Pomimo przeprowadzonej w 2017 roku emisji nowych akcji, udział kapitału własnego na koniec drugiego kwartału obniżył się do historycznego minimum na poziomie 27,1 proc.

Czytaj więcej: Idea Bank z niższym ratingiem. "Perspektywa negatywna"

EuroRating zaznacza, że bardzo szybki w ostatnim czasie wzrost aktywów grupy CCC finansowany był głównie kapitałem obcym. Jej zobowiązania zwiększyły się w ciągu ośmiu ostatnich kwartałów ponad dwukrotnie. Agencja zwraca również uwagę na fakt, że zdecydowana większość zobowiązań finansowych jest do spłaty w ciągu 12 miesięcy, co oznacza konieczność ich refinansowania w krótkim czasie.

Borowski: Obniżenie ratingu to zimny prysznic.


 

Pomimo pogarszania się wskaźników finansowania, CCC dokonało w ostatnim czasie kilku znaczących akwizycji. Firma za około 140 mln zł przejęła rumuńską sieć sklepów Shoe Express, a za 37 mln zł nabyła pakiet większościowy w spółce Karl Voegele, prowadzącej sieć sklepów w Szwajcarii.

Dodatkowo za 68,5 mln zł kupione zostały od Adler International sklepy w Polsce działające pod marką CCC, a za 13 mln zł nabyty został pakiet większościowy w internetowym sklepie DeeZee.

W powyższym kontekście EuroRating negatywnie ocenia decyzję podjętą przez właścicieli spółki o podziale zysków z ubiegłego roku i wypłacie między siebie dywidendy w kwocie 94,7 mln zł.

Czytaj więcej: CCC odrabia straty. I to z nawiązką

Analityków niepokoi również szybki wzrost stanu zapasów i wydłużający się cykl ich rotacji. "To ma negatywny wpływ na cykl konwersji gotówki i zwiększa zapotrzebowanie spółki na kapitał obrotowy, osłabiając jej pozycję płynnościową" - czytamy w komunikacie.

Rating CCC został obcięty, a na tym nie koniec. Negatywna perspektywa oznacza, że prawdopodobieństwo kolejnych cięć w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy przekracza 33 proc.

Jak wskazują analitycy, negatywnie na ocenę ratingową spółki mogłoby wpływać: utrzymywanie się lub tym bardziej dalszy wzrost obecnego wysokiego udziału łącznych zobowiązań w pasywach, dalszy wzrost wartości długu oprocentowanego netto i pogorszenie płynności.

Na minus działałoby ponowne pogorszenie generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, a w szczególności dalsze wysokie nakłady inwestycyjne na kolejne przejęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rating, ccc, przejęcia, zobowiązania, eurorating, wiarygodność kredytowa
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ja
2018-09-14 12:32
Jak dalej będą zatrudniać jakieś powykrzywiane Wieniawy do reklamy swojej spółki, to całkiem splajtują! :/
Wojtek
2018-09-14 00:40
Najniższy rating ma wp i będzie spadać
Lasocki
2018-09-13 19:35
Kupiłem półbuty Lasocki po 1.5 roku pękła podeszwa, reklamacja nie uznana bo niby mało konserwowane były -moze ktoś zna sposób jak się podeszwę konserwuje CCC ....
Pokaż wszystkie komentarze (6)