Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

CCC z niższym ratingiem. Mało własnych kapitałów, dużo zobowiązań

6
Podziel się:

Największa europejska agencja ratingowa negatywnie ocenia ostatnie zmiany w CCC. O jeden stopień obniżyła wiarygodność kredytową spółki. Krytykuje sposób finansowania działalności oraz przejęcia przy jednoczesnej wypłacie dywidendy.

Eksperci nienajlepiej postrzegają zmiany zachodzące u największego polskiego producenta butów.
Eksperci nienajlepiej postrzegają zmiany zachodzące u największego polskiego producenta butów. (Bartosz Wawryszuk)

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce CCC S.A. o jeden stopień z BBB do BBB-. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu - czytamy w oficjalnym komunikacje.

Ocena nadana CCC jest dziesiątą w 20-stopniowej skali. Upraszczając, oznacza ona, że firma ma umiarkowane ryzyko kredytowe. Ma wprawdzie dosyć dobrą wiarygodność finansową i wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w dłuższym terminie, ale ma podwyższoną podatność na utrzymujące się przez dłuższy czas niekorzystne warunki gospodarcze.

W uzasadnieniu obniżki ratingu można przeczytać, że wynika głównie z pogorszenia struktury źródeł finansowania spółki, jakie nastąpiło w ciągu kilku ostatnich kwartałów. Pomimo przeprowadzonej w 2017 roku emisji nowych akcji, udział kapitału własnego na koniec drugiego kwartału obniżył się do historycznego minimum na poziomie 27,1 proc.

EuroRating zaznacza, że bardzo szybki w ostatnim czasie wzrost aktywów grupy CCC finansowany był głównie kapitałem obcym. Jej zobowiązania zwiększyły się w ciągu ośmiu ostatnich kwartałów ponad dwukrotnie. Agencja zwraca również uwagę na fakt, że zdecydowana większość zobowiązań finansowych jest do spłaty w ciągu 12 miesięcy, co oznacza konieczność ich refinansowania w krótkim czasie.

Zobacz także: Borowski: Obniżenie ratingu to zimny prysznic.

Pomimo pogarszania się wskaźników finansowania, CCC dokonało w ostatnim czasie kilku znaczących akwizycji. Firma za około 140 mln zł przejęła rumuńską sieć sklepów Shoe Express, a za 37 mln zł nabyła pakiet większościowy w spółce Karl Voegele, prowadzącej sieć sklepów w Szwajcarii.

Dodatkowo za 68,5 mln zł kupione zostały od Adler International sklepy w Polsce działające pod marką CCC, a za 13 mln zł nabyty został pakiet większościowy w internetowym sklepie DeeZee.

W powyższym kontekście EuroRating negatywnie ocenia decyzję podjętą przez właścicieli spółki o podziale zysków z ubiegłego roku i wypłacie między siebie dywidendy w kwocie 94,7 mln zł.

Analityków niepokoi również szybki wzrost stanu zapasów i wydłużający się cykl ich rotacji. "To ma negatywny wpływ na cykl konwersji gotówki i zwiększa zapotrzebowanie spółki na kapitał obrotowy, osłabiając jej pozycję płynnościową" - czytamy w komunikacie.

Rating CCC został obcięty, a na tym nie koniec. Negatywna perspektywa oznacza, że prawdopodobieństwo kolejnych cięć w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy przekracza 33 proc.

Jak wskazują analitycy, negatywnie na ocenę ratingową spółki mogłoby wpływać: utrzymywanie się lub tym bardziej dalszy wzrost obecnego wysokiego udziału łącznych zobowiązań w pasywach, dalszy wzrost wartości długu oprocentowanego netto i pogorszenie płynności.

Na minus działałoby ponowne pogorszenie generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, a w szczególności dalsze wysokie nakłady inwestycyjne na kolejne przejęcia.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ja
4 lata temu
Jak dalej będą zatrudniać jakieś powykrzywiane Wieniawy do reklamy swojej spółki, to całkiem splajtują! :/
Wojtek
4 lata temu
Najniższy rating ma wp i będzie spadać
Lasocki
4 lata temu
Kupiłem półbuty Lasocki po 1.5 roku pękła podeszwa, reklamacja nie uznana bo niby mało konserwowane były -moze ktoś zna sposób jak się podeszwę konserwuje CCC ....
Pękły ważne o...
4 lata temu
Bioton, koniec żartów, idzie druga fala wzrostowa. Technicznie i fundamentalnie, spółka byczo wygląda.
Promil
4 lata temu
Papierowy chiński smok