Notowania

Przejdź na
sesja na wall street
29.08.2016 06:32

Sesja na Wall Street. Rynek poznał długo oczekiwane słowa szefowej Fed

Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stanowi czynnik mogący stanowić zagrożenie dla koniunktury na amerykańskiej giełdzie akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(International Monetary Fund)
Janet Yellen, szefowa Fed

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian głównych indeksów, ale przebiegała pod znakiem podwyższonej zmienności. Rynki w ten sposób zareagowały na słowa prezes Fed Janet Yellen, że jest coraz więcej powodów, aby podwyższać stopy procentowe w USA.

Na koniec dnia Dow Jones Industrial spadł o 0,29 proc. do 18 395,40 pkt., Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,13 proc. do 5218,92 pkt., a S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. do 2169,04 pkt.

W centrum uwagi rynków znalazło się w piątek długo wyczekiwane wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która przemawiała w trakcie sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

Zobacz, jak wyglądała piątkowa sesja na Wall Street

Yellen stwierdziła, że w ostatnich miesiącach zwiększyła się ilość argumentów za podwyżkami stóp procentowych w USA, jednocześnie jednak szefowa Fed powiedziała, że amerykański bank centralny wciąż zakłada ich "stopniowe" podwyżki. Yellen powstrzymała się też od sugestii, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już na kolejnym posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Bardziej jastrzębi wydźwięk miała jednak późniejsza wypowiedź jej zastępcy, Stanleya Fishera, który powiedział, że wystąpienie Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

Mieszane sygnały ze strony kierownictwa Fed znalazły odzwierciedlenie w podwyższonej zmienności na rynkach finansowych w piątek. Rynek akcji na słowa prezes Fed zareagował początkowo wzrostami, interpretując je jako sygnał, że zmiana w polityce monetarnej w USA we wrześniu jest mało prawdopodobna.

Po wypowiedziach Fishera indeksy giełdowe oddały jednak wcześniejsze wzrosty i zeszły pod kreskę. Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stanowi czynnik mogący stanowić zagrożenie dla koniunktury na amerykańskiej giełdzie akcji, która ustanowiła nowe historyczne rekordy wcześniej w tym miesiącu. Notowania indeksów wspierały między innymi oczekiwania, że przed końcem roku Fed nie będzie się decydował na podwyższenie kosztu kredytu.

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2016

rewaUSA to światowy bandyta ! ! ! Putin na prezydenta Polski ! ! !

Rozwiń komentarze (1)