Notowania

sygnity
14.05.2018 12:44

Skarb Państwa żąda 27 mln zł. Twórcy e-Podatków chcą się dogadać przed sądem

Sygnity złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Śródmieścia wniosek o zawezwanie do próby ugodowej Skarbu Państwa - ministra finansów, poinformowała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN GRACZYNSKI)
Skarb Państwa w sporze z Sygnity reprezentuje minister finansów Teresa Czerwińska.

Szykuje się sądowa batalia o e-Podatki. Firma Sygnity złożyła wniosek o wezwanie do próby ugodowej Skarbu Państwa. To odpowiedź na żądanie zapłaty 27 mln zł kary w związku z wdrażanym systemem.

Sygnity w oficjalnym komunikacie wskazuje, że przedmiotem wniosku jest wszczęcie postępowania pojednawczego i zawezwanie do próby ugodowej w sprawie kompleksowego uzgodnienia wzajemnych rozliczeń i dalszych obowiązków firmy oraz Skarbu Państwa. Chodzi o umowę z lutego 2013 roku, której przedmiotem jest budowa, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki.

Zdaniem Skarbu Państwa, firma nie wywiązała się ze zobowiązań. Przed dwoma tygodniami władze spółki oświadczyły, że nie zgadzają się z diagnozą i żądaniami zapłaty. Twierdziły, że naliczenie kar nie znajduje oparcia zarówno w postanowieniach umowy, jak i okolicznościach faktycznych jej realizacji.

Teraz zarząd Sygnity wskazuje, że podjął rozmowy ze Skarbem Państwa. "Zgodną intencją stron jest sfinalizowanie prowadzonych rozmów w formie gwarantującej kontrolę ew. osiągniętego przez strony porozumienia przez niezawisły sąd" - czytamy w komunikacie.

Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Na obecną chwilę strony nie uzgodniły jeszcze treści i warunków potencjalnej ugody sądowej. Wniosek do sądu zbiegł się z upłynięciem dwutygodniowego terminu, jaki Skarb Państwa dał Sygnity na zapłacenie kar.

Co dalej z systemem e-Podatki? Sygnity podało, że pomimo okoliczności związanych z naliczeniem kar umownych przez Skarb Państwa, spółka na bieżąco realizuje usługi w ramach umowy, zarówno w zakresie rozwoju, jak i utrzymania systemu.

Władze informatycznej spółki już wcześniej uspokajały inwestorów, wskazując, że zawiązane dotychczas rezerwy na potencjalne roszczenia związane z umową, pokrywają ryzyko ewentualnych kar.

Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sygnity, skarb państwa, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2018

zcxjak pis obiecuje coś dać to znaczy że będą podnosić podatki

14-05-2018

Jola66Przetargi wygrywa najtańsza oferta. Jeśli firmie powinie się noga lub ma opóźnienie z realizacją to można ją kroić na karach. Wygląda to jak hazard a … Czytaj całość

14-05-2018

xyzNieudacznicy chcac wygrac przetarg obieci wszystko ,a teraz wija sie ibredza zeto tamto.a juz wyedy wiedzii ze ni dadzą rady wierzi w cud

Rozwiń komentarze (9)