Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skarb Państwa żąda 27 mln zł. Twórcy e-Podatków chcą się dogadać przed sądem

Skarb Państwa żąda 27 mln zł. Twórcy e-Podatków chcą się dogadać przed sądem

Skarb Państwa w sporze z Sygnity reprezentuje minister finansów Teresa Czerwińska. Fot. JAN GRACZYNSKI
Skarb Państwa w sporze z Sygnity reprezentuje minister finansów Teresa Czerwińska.

Szykuje się sądowa batalia o e-Podatki. Firma Sygnity złożyła wniosek o wezwanie do próby ugodowej Skarbu Państwa. To odpowiedź na żądanie zapłaty 27 mln zł kary w związku z wdrażanym systemem.

Sygnity w oficjalnym komunikacie wskazuje, że przedmiotem wniosku jest wszczęcie postępowania pojednawczego i zawezwanie do próby ugodowej w sprawie kompleksowego uzgodnienia wzajemnych rozliczeń i dalszych obowiązków firmy oraz Skarbu Państwa. Chodzi o umowę z lutego 2013 roku, której przedmiotem jest budowa, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki.

Zdaniem Skarbu Państwa, firma nie wywiązała się ze zobowiązań. Przed dwoma tygodniami władze spółki oświadczyły, że nie zgadzają się z diagnozą i żądaniami zapłaty. Twierdziły, że naliczenie kar nie znajduje oparcia zarówno w postanowieniach umowy, jak i okolicznościach faktycznych jej realizacji.

Teraz zarząd Sygnity wskazuje, że podjął rozmowy ze Skarbem Państwa. "Zgodną intencją stron jest sfinalizowanie prowadzonych rozmów w formie gwarantującej kontrolę ew. osiągniętego przez strony porozumienia przez niezawisły sąd" - czytamy w komunikacie.

Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze


 

Na obecną chwilę strony nie uzgodniły jeszcze treści i warunków potencjalnej ugody sądowej. Wniosek do sądu zbiegł się z upłynięciem dwutygodniowego terminu, jaki Skarb Państwa dał Sygnity na zapłacenie kar.

Co dalej z systemem e-Podatki? Sygnity podało, że pomimo okoliczności związanych z naliczeniem kar umownych przez Skarb Państwa, spółka na bieżąco realizuje usługi w ramach umowy, zarówno w zakresie rozwoju, jak i utrzymania systemu.

Czytaj więcej: Sygnity pozywa Skarb Państwa. Żąda prawie 50 mln zł

Władze informatycznej spółki już wcześniej uspokajały inwestorów, wskazując, że zawiązane dotychczas rezerwy na potencjalne roszczenia związane z umową, pokrywają ryzyko ewentualnych kar.

Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

skarb państwa, kara, it, e-podatki, sygnity
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Asterix
2018-05-15 15:00
Jeśli szukasz dobrego brokera, podobno Hot forex jest ok.
asia
2018-05-15 08:20
czerw toczący polskich podatników.
xyz
2018-05-14 15:48
Nieudacznicy chcac wygrac przetarg obieci wszystko ,a teraz wija sie ibredza zeto tamto.a juz wyedy wiedzii ze ni dadzą rady wierzi w cud
Pokaż wszystkie komentarze (9)