Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Skandia Życie złożyło zobowiązanie do obniżenia opłat likwidacyjnych

0
Podziel się:
UOKiK: Skandia Życie złożyło zobowiązanie do obniżenia opłat likwidacyjnych

Warszawa, 29.03.2016 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakończył ostatnie z postępowań dotyczących opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Skandia Życie zobowiązała się do ich obniżenia, podał Urząd.

"Ubezpieczyciel obniży opłaty likwidacyjne w umowach zawartych na podstawie 67 wzorców umownych. W przypadku polis opłacanych składką regularną koszty nie przekroczą 29% wartości umowy i w każdym kolejnym roku umowy będą maleć o 1% lub 2%. Natomiast klienci, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy ze składką jednorazową, poniosą koszty nie wyższe niż 6%. Skandia Życie wyśle każdemu konsumentowi objętemu zobowiązaniem list polecony z propozycją aneksu do umowy" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej UOKiK przyjął zobowiązania od: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie), PZU Życie, AXA, TU Europa, Pramerica, Sopockiego TUnŻ Ergo Hestia, Uniqa TUnŻ, TUnŻ Warta, TUnŻ Aegon SA, Compensa TUnŻ SA, Generali Życie TU SA oraz Open Life TUnŻ SA. Teraz do tej grupy jako ostatnie dołączyło Skandia Życie TU SA.

UOKiK zarzucił towarzystwom ubezpieczeniowym, że stosując opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.

Urząd podał, że wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek poinformować klientów, że skorzystanie z warunków rozwiązania umowy wynikających z decyzji UOKiK nie zamyka drogi do dochodzenia dalszych roszczeń na drodze cywilnoprawnej.

UOKiK przypomniał, że w jego ocenie, przedsiębiorcy powinni umożliwiać konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży - bez ponoszenia opłat likwidacyjnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)