Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vigo System: Związki półprzewodnikowe mogą stać się znaczącym obszarem biznesu

0
Podziel się:

Produkcja zaawansowanych związków półprzewodnikowych może się stać dla Vigo System w dłuższej perspektywie znaczącym obszarem biznesu, generującym rocznie kilkanaście milionów euro przychodów przy "atrakcyjnej, dwucyfrowej marży netto", poinformował prezes Adam Piotrowski, w nawiązaniu do ogłoszonego w piątek zawarcia listu intencyjnego z dr Włodzimierzem Strupińskim oraz ze spółką ENT. Ponadto zarząd Vigo ocenia, że w ciągu kilku lat spółka zdobędzie pozycję liczącego się na świecie producenta materiałów półprzewodnikowych najnowszej generacji.

Vigo System: Związki półprzewodnikowe mogą stać się znaczącym obszarem biznesu

"Połączenie wiedzy, doświadczenia i biznesowego know-how dr. Włodzimierza Strupińskiego z kapitałem i zasobami Vigo System umożliwi szybkie zbudowanie znaczącego potencjału produkcyjnego spółki w obszarze materiałów półprzewodnikowych oraz zdobycie mocnej pozycji na dynamicznie rozwijającym się rynku fotoniki w segmencie elektroniki użytkowej (m.in. smartfony, urządzenia VR) oraz w motoryzacji (lidarowe urządzenia wspomagające, światła laserowe, systemy monitorowania kierowcy). Z naszą ofertą chcemy dotrzeć do średniej wielkości producentów zaawansowanych urządzeń elektronicznych i optoelektronicznych, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na m.in. materiały półprzewodnikowe o skomplikowanej strukturze i wysokiej wartości dodanej. W ramach Vigo System w dłuższej perspektywie chcemy zbudować nowy, znaczący obszar biznesu, generujący rocznie kilkanaście milionów euro przychodów przy atrakcyjnej, dwucyfrowej marży netto. Dodatkowo rozwój segmentu epitaksji będzie istotnym wsparciem dla realizacji strategii
Vigo System 2020+ w innych jej obszarach, z rozwojem technologii laserów kaskadowych na czele" - powiedział Piotrowski, cytowany w komunikacie.

Producent nawiązał współpracę z dr inż. Włodzimierzem Strupińskim, jednym z pionierów technologii MOCVD (MOVPE) w Polsce. Przedmiotem współpracy jest rozwój nowej gałęzi biznesu spółki - produkcji zaawansowanych związków półprzewodnikowych. Dr Strupiński stanie na czele działu epitaksji Vigo System i w ramach Vigo System będzie kierował projektem uruchomienia seryjnej produkcji materiałów kluczowych dla rozwoju fotoniki i mikroelektroniki.

Na mocy zawartego porozumienia giełdowa spółka wdroży i skomercjalizuje opracowaną przez Strupińskiego technologię produkcji związków półprzewodnikowych z grupy III-V układu okresowego pierwiastków. W tym celu Vigo System zainwestuje ok. 20 mln zł w zakup urządzeń do wzrostu i charakteryzacji epitaksjalnych warstw półprzewodnikowych w technologii MOCVD (Metal Organic Chemical Vapour Deposition) oraz uruchomienie produkcji w fabryce VIGO, przypomniano.

Zgodnie z harmonogramem projektu masowa produkcja materiałów półprzewodnikowych rozpocznie się w I kw. 2020 r., podano także.

"Rozpoczęcie przez Vigo System produkcji struktur III-V otwiera nowy rozdział dla rozwoju tej dziedziny w kraju. To dla mnie także doskonała okazja do kontynuacji prac w zakresie innowacyjnych nanotechnologii związków półprzewodnikowych. Vigo System, jako producent w sektorze elektroniki, doskonale rozumie i przewiduje potrzeby tego rynku. Staram się osiągać wysoki poziom profesjonalizmu technologicznego, co z wielką satysfakcją obserwuję również w Vigo System. Ten projekt jest także wyzwaniem komercyjnym, bezprecedensowym w dziedzinie nanotechnologii elektronowych w Polsce. Tak jak opracowania technologii grafenu wprowadziło nas do świata dwuwymiarowego, zapoczątkowując nową epokę w dziedzinie innowacyjnych technologii, tak przynależność do 'klubu' producentów nowoczesnej elektroniki to wyznacznik nowoczesności i konkurencyjności. Teraz zajmiemy silną pozycję w zakresie komercyjnym, w dobie niezwykle dynamicznego rozwoju fotoniki" - powiedział Strupiński, cytowany w materiale.

Włodzimierz Strupiński jest jednym z pionierów technologii MOCVD w Polsce oraz jednym z wiodących na świecie badaczy nad grafenem. Osiągnął najwyższy światowy poziom w dziedzinie badań nad epitaksjalnym wzrostem struktur związków III-V, później wykorzystywanych w świecie i w kraju w pracach badawczych oraz komercyjnie w przemyśle elektronicznym. Stworzył i opatentował autorską metodę wytwarzania grafenu o najwyższej jakości, podkreślono także w komunikacie.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)