Notowania

transport
05.05.2017 08:26

Volkswagen AG ma prawo pierwokupu akcji Groclinu lub segmentu poszyć

Podziel się
Dodaj komentarz

Volkswagen AG podpisał z Groclinem oraz jego największymi akcjonariuszami porozumienie, w ramach którego uzyskał prawo pierwokupu akcji polskiej spółki lub części jej aktywów w przypadku gdy grodziska firma podejmie decyzję o sprzedaży segmentu poszyć, podał Groclin. Spółka podkreśla, że to pierwsza tego typu umowa w Polsce.

"4 maja 2017 r. spółka oraz znaczący akcjonariusze (Gerstner Managementholding GmbH i Kabelconcept Hornig GmbH) podpisali z Volkswagen AG porozumienie, w którym Gerstner Managementholding GmbH i Kabelconcept Hornig GmbH udzielili Volkswagen AG prawa pierwokupu akcji emitenta. Zgodnie z zawartym porozumieniem, Volkswagen AG otrzymał uprawnienie do nabycia akcji emitenta będących w posiadaniu Gerstner Managementholding GmbH i Kabelconcept Hornig GmbH w przypadku, gdyby podmioty te podjęły decyzję o zbyciu akcji emitenta lub do wskazania podmiotu trzeciego, który wykona to uprawnienie w zastępstwie Volkswagen AG" - czytamy w komunikacie.

"Volkswagen AG otrzymał również uprawnienie do nabycia w pierwszej kolejności, na warunkach prawa pierwokupu, zespołu aktywów spółki związanych z prowadzeniem działalności poszyciowej na wypadek gdyby spółka podjęła decyzję o zbyciu działalności związanej z produkcją poszyć" - czytamy dalej.

Spółka podkreśliła, że zawarcie porozumienia oraz przyznanie pewnych praw Volkswagen AG ma związek z uzgodnieniem długoterminowych relacji z Volkswagen AG, które dodatkowo stanowi dla spółki szansę na rozwój i rozszerzenie współpracy z Grupą Volkswagen, a jednocześnie potwierdza status strategicznego dostawcy dla Volkswagen AG.

"Porozumienie stawia Groclin w pozycji bliskiego partnera biznesowego Grupy Volkswagen, dzięki niemu dołączamy do niezwykle ekskluzywnego grona strategicznych kooperantów koncernu z Wolfsburga. Porozumienie stanowi dla nas, z jednej strony, prestiżowe wyróżnienie i potwierdzenie słuszności kierunku rozwoju Groclinu, z drugiej zaś wzmacnia nas biznesowo. Nie słyszałem o podobnej umowie z polskim partnerem, Volkswagen AG niezwykle rzadko wiąże się, aż tak blisko z partnerami biznesowymi. Równolegle do porozumienia dot. prawa pierwokupu porozumieliśmy się z Volkswagen AG ws. nowych warunków finansowych naszej współpracy oraz jej zakresu, co winno przełożyć się na wzrost sprzedaży i poprawę jej rentowności" - skomentował prezes i największy akcjonariusz Groclinu Andre Gerstner, cytowany w komunikacie.

Porozumienie, zawarte przez Volkswagena z Groclin S.A. oraz największymi akcjonariuszami spółki - daje Volkswagenowi prawa pierwokupu akcji spółki lub biznesu poszyciowego Groclina.

"Dobra koniunktura na rynku poszyć oraz konsolidacja branży potęgują inwestycyjne zainteresowanie Groclinem ze strony tak konkurentów, jak i inwestorów finansowych. Porozumienie z Volkswagenem pozwala nam w spokoju rozpatrywać opcje strategiczne, mając pewność, że niezależnie od podjętej decyzji Groclin S.A. i jego akcjonariusze na niej skorzystają" - dodał Gerstner.

Prezes ocenia, że niezależnie od obranego scenariusza poszyciowy biznes Groclinu będzie w kolejnych latach coraz ściślej współpracował z Grupą Volkswagen, w ramach Groclin S.A. lub poza nią. W przypadku ewentualnej sprzedaży biznesu poszyciowego Groclin nie zamierza porzucać branży motoryzacyjnej.

"Obok biznesu poszyciowego w ramach Grupy Groclin rozwijamy, poprzez spółę zależną CADM Automotive, w biznesie inżyniersko-projektowym, którego zyskowność i perspektywy rozwoju zachęcają nas do dalszych inwestycji w tym obszarze. Jednym ze scenariuszy, który rozważamy, jest koncentracja wyłącznie na tym biznesie i zbudowanie wokół Groclin S.A., również w drodze transakcji M&A, mocnego holdingu projektowego, o skali działalności liczonej w setki milionów złotych" - wskazał Gerstner.

Decyzja o ewentualnej zmianie profilu działalności będzie oparta na szczegółowych analizach opłacalności wejścia w segment innowacyjnych usług w branży motoryzacyjnej, podkreśliła spółka.

17 marca 2017 r. rada nadzorcza Groclinu wyraziła zgodę na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej segment poszyciowy. Jak wówczas podano, plan zakłada m.in. przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z produkcją poszyć do spółki zależnej i - w przyszłości - pozyskanie dla niej inwestora i ewentualną sprzedaż.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Groclin jest produkcja i sprzedaż wyposażenia oraz akcesoriów samochodowych - poszyć foteli samochodowych w tkaninach, skórze naturalnej oraz poroflexie. Groclin zajmuje się także projektowaniem i rozwojem siedzeń, poszyć i akcesoriów samochodowych. Baza klientów spółki to największe koncerny z branży motoryzacyjnej - Volkswagen, Volvo, Renault, BMW, Ford czy Opel.

Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1998 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 260,75 mln zł w 2016 r.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz