Notowania

wezwanie
28.05.2018 11:18

Rodzina Kulczyków krzyżuje plany państwowego giganta. Nie chce oddać Polenergii

Kulczyk Investments nie zamierza sprzedać swoich udziałów w energetycznej spółce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News / Bartosz Krupa)
Sebastian Kulczyk nie zamierza pozbywać się akcji Polenergi.

Kulczyk Investments nie zamierza sprzedać swoich udziałów w spółce Polenergia. Skupić chce je Polska Grupa Energetyczna. To oznacza, że państwowy koncern nie przejmie kontroli nad konkurentem.

"Polenergia jest dla rodziny państwa Kulczyk inwestycją długoterminową, w związku z tym nie zamierzają odpowiedzieć na ogłoszone wezwanie do sprzedaży akcji" - informuje agencja Reuters, powołując się na komunikat Kulczyk Investments.

Grupa kapitałowa należąca do polskich miliarderów w tej chwili kontroluje Polenergię w 50,2 proc. Taki ma udział we wszystkich akcjach spółki.

Chęć na przejęcie wszystkich papierów wyraziły ostatnio władze państwowej PGE, która wezwała wszystkich posiadaczy akcji do ich sprzedaży. Oferuje po 16,29 zł za sztukę, a więc 740 mln zł za całą pulę.

PGE ogłosiła wezwanie w ubiegłym tygodniu. Tłumaczyła swoją decyzję posiadanymi przez Polenergię bardzo atrakcyjnymi aktywami, które pasują do profilu biznesowego PGE i odpowiadają poszczególnym segmentom działalności grupy.

Sebastian Kulczyk w Davos

"Niosą potencjał do zwiększenia wyników finansowych. Zróżnicowana i wielokierunkowa działalność Polenergii może przyczynić się także do ograniczenia ryzyka działalności grupy PGE. Przejęcie aktywów Polenergii pozwoliłoby na zwiększenie produkcji elektrycznej i ciepła, wzrost udziału w segmencie dystrybucji, a także zwiększenie portfela posiadanych mocy wiatrowych" - napisano w komunikacie.

Grupa podkreśliła też, że Polenergia oprócz posiadanych aktywów wytwórczych (m.in. Elektrociepłownia Nowa Sarzyna), zarówno konwencjonalnych, jak i zasilanych odnawialnymi źródłami energii, sieci dystrybucyjnych i projektu morskich farm wiatrowych, prowadzi także wiele projektów rozwojowych.

Projekty te, m.in. elektromobilność, magazyny energii i fotowoltaika, uzupełniają - jak podano - działania PGE w obszarze badań i rozwoju oraz wpisują się w innowacyjne podejście.

Potencjalne nabycie akcji Polenergii traktowane jest przez PGE - podkreślono - jako najszybszy do zrealizowania sposób na zbilansowany rozwój nieorganiczny, a tym samym długoterminowa inwestycja o charakterze strategicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wezwanie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2018

Kinga KKNo i nareszcie rząd jest rządem i broni interesów, robi, działa!!!!!!!!!!!!!!!! a tak za ciche siedzenie dostawali inni kase i pospulstwo uprawiali. … Czytaj całość

28-05-2018

Już wiadomoTo znaczy, że dojna zmiana chce wykończyć Kulczyków. To jest tylko kwestia czasu jak zaczną na nich nasyłać prokuratorów i kontrole. Katopsiarnia … Czytaj całość

28-05-2018

infoI wcale się Kulczykom nie dziwię. Skoro firma ma tak "wielki potencjał", to też bym nie sprzedawał swoich udziałów.

Rozwiń komentarze (161)