Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Asseco Poland. Spółka nie popisała się wynikami

0
Podziel się:

W całym roku zysk netto będzie sporo niższy od ubiegłorocznego rezultatu.

Adam Góral, prezes Asseco Poland
Adam Góral, prezes Asseco Poland (Asseco Poland)
bEJBlHqZ

Spada zysk największej polskiej firmy informatycznej - Asseco. Gigant w drugim kwartale tego roku zarobił o 30 procent mniej niż przed rokiem. Według analityków Domu Maklerskiego BOŚ, w całym roku zysk netto będzie sporo niższy od ubiegłorocznego rezultatu. Prognozy mówią o 318,5 mln zł. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla spółki w tym roku było podpisanie kontraktu na wdrożenie w BGK systemu do zarządzania zasobami ludzkimi. W centrum uwagi były też umowy z ARiMR oraz KRUS.

Asseco Poland zarobiło w drugim kwartale tego roku 60,4 mln złotych (skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej), to o 30 procent mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Informatyczna spółka osiągnęła słabszy wynik przy nieco wyższych przychodach ze sprzedaży. Sięgnęły one 1 713,1 mln złotych wobec 1 499,1 mln złotych rok wcześniej. Biorąc pod uwagę wynik za całe pierwsze półrocze roku, to spółka osiągnęła o 25 procent niższy zysk niż rok wcześniej.

bEJBlHrb

Od czwartego kwartału 2013 roku, kiedy Asseco zanotowało 131,5 mln zł (najwyższy zysk w historii), obserwujmy wyraźny trend spadkowy. Pierwsze trzy miesiące tego roku były najsłabszym okresem pod względem zysków od 2009 roku.

Tak słaby wynik był efektem m.in. odpisu aktualizującego wartości należności z tytułu dostaw i usług od spółki Mostostal Warszawa. Zmniejszono je z 17,6 mln złotych do 6,2 mln złotych.

Kwartalne wyniki grupy Asseco na przestrzeni 10 lat

bEJBlHrh

Spółka zaraportowała słabe wyniki po pierwszym półroczu. Według analityków Domu Maklerskiego BOŚ, w całym roku zysk netto będzie sporo niższy od ubiegłorocznego rezultatu. Prognozy mówią o 318,5 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 1,31 mld zł.

W takim scenariuszu jedna akcja spółki powinna kosztować docelowo 60,2 zł - czytamy w ostatnim raporcie DM BOŚ. To oznacza kilkunastoprocentowy potencjał do wzrostu.

Jak podało Asseco Poland w komunikacie półrocznym, portfel zamówień firmy na 2015 rok wynosi 6,069 mld złotych, a kwartał wcześniej jego wartość wynosiła niemal 4,95 mld złotych.

Notowania akcji Asseco Poland na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

bEJBlHri

Kluczowe wydarzenia dla spółki

W ciągu pierwszego półrocza Asseco podpisało kilka ważnych umów. Między innymi na wdrożenie w BGK systemu do zarządzania zasobami ludzkimi. Okres trwania całego projektu to 4 lata.

W sektorze administracji publicznej rozszerzono współpracę z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), podpisując nowe zamówienia w ramach umowy na system Workflow z 2014 roku.

Spółka podpisała kontrakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na dokończenie projektu Kampania 2015, którego celem jest zapewnienie prawidłowego przeprowadzenia procesu wypłat pomocy finansowej dla producentów rolnych. Wartość umowy wyniosła 34,7 mln zł brutto.

bEJBlHrj

Asseco Poland kontynuowało rozwój w sektorze ochrony zdrowia. Łącznie z rozwiązania AMMS na koniec czerwca 2015 roku korzystało już 170 szpitali w Polsce.

Firma uzgodniła też kontrakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w zakresie utrzymania infrastruktury IT. Wartość kontraktu to prawie 26 mln zł brutto. To jedna z największych umów na tego typu usługi w sektorze publicznym.

W centrum uwagi była też transakcja przejęcia większości akcji Unizeto Technologies - firmy informatycznej działającej na rynku nieprzerwanie od 1965 roku. W 1998 spółka utworzyła pierwszy w Polsce publiczny urząd certyfikacji (CERTUM Powszechne Centrum Certyfikacji), świadczący usługi związane z podpisem elektronicznym.

Na celowniku samorządy

Zakończono także fazę wdrożeniową projektu „Wrota Lubelszczyzny - informatyzacja administracji”. W ramach projektu stworzona została elektroniczna platforma obsługi obywateli w województwie lubelskim. Ponadto blisko 700 jednostek samorządowych, w tym szkoły, biblioteki i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, połączono systemem elektronicznego obiegu dokumentów.

bEJBlHrk

W celu obsługi administracji samorządowej i przedsiębiorstw Asseco Poland tworzy odrębny podmiot, który scali działalność sześciu oddzielnych spółek.

Asseco Data Systems (ADS) ma być jednym z większych graczy w polskiej branży IT. ADS będzie dostarczało produkty i usługi, bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich, jak również rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej.

Jak tworzyła się potęga?

Asseco Poland zajmuje się działalnością doradczą w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego, wytwarzaniem oprogramowania oraz dostarczanie oprogramowania i sprzętu komputerowego. Oferta spółki skierowana jest do sektora bankowo-finansowego, a także przedsiębiorstw i administracji publicznej.

Udziałowcem i szefem najpotężniejszej grupy informatycznej jest Adam Góral, nazywany zresztą polskim królem informatyki. Asseco zatrudnia 17 tys. ludzi, w tym 5 tys. w Polsce.

Góral to pochodzący z Rzeszowa doktor nauk ekonomicznych. Po ukończeniu Akademii Ekonomicznej w Krakowie próbował swoich sil na uczelni, jako wykładowca filii UMCS w Rzeszowie. Jednak szybko zdał sobie sprawę z tego, że w ten sposób ciężko będzie mu utrzymać rodzinę. Dlatego postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie w praktyce poznawał podstawy przedsiębiorczości.

Po powrocie do Polski Góral najpierw produkował keczup. Informatyką zajął się później. Prawdziwym przełomem w historii firmy Asseco Poland był rok 2008, gdy rzeszowska spółka przejęła dotychczasowego lidera branży IT w Polsce, należącą do Ryszarda Krauzego spółkę Prokom.

bEJBlHrC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)