Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZBP: Banki udzieliły 43,95 tys. nowych kredytów hipotecznych w III kw. br.

0
Podziel się
ZBP: Banki udzieliły 43,95 tys. nowych kredytów hipotecznych w III kw. br.
bEhBRNyZ

Banki udzieliły w III kwartale br. łącznie 43,95 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,7 mld zł. W porównaniu do poprzedniego kwartału oznacza to spadek wartości nowo udzielonych kredytów hipotecznych o 3,52%, natomiast ich liczby - o 5,05%. Wyniki całego roku 2015 będą tylko nieznacznie lepsze niż w roku poprzednim, wynika z raportu AMRON-SARFIN.

"Po wynikach ubiegłego kwartału wysokich wzrostach liczby kredytów i wartości kredytów o ponad 10% i 12% ostrzegaliśmy, że to nie jest sygnał o zmianie trendu i rzeczywiście wyniki trzeciego kwartału to potwierdziły - wyniki spadły odpowiednio o 5,5% i 3,5%. Oznacza to, że rok 2015 zakończy się prawdopodobnie na poziomie roku 2014. Jeśli chodzi o wartość być może na poziomie lekko wyższym. Nie może być na razie mowy o tym, ze trend na rynku się zmienił się na pozytywny" - powiedział prezes AMRON i przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości przy Związku Banków Polskich (ZBP) dr Jacek Furga podczas konferencji prasowej.

Na koniec III kw. 2015 roku łączna wartość zadłużenia polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych wyniosła 370,63 mld zł, co oznacza spadek w ujęciu nominalnym o 3,409 mld zł (0,91%) w porównaniu do II kwartału bieżącego roku.

bEhBRNzb

"Główną przyczyną tego spadku, pomimo przyrostu w tym okresie liczby czynnych kredytów o wartości przekraczającej 4,2 mld zł, były wahania kursu franka szwajcarskiego, co przy znaczącym udziale w portfelu kredytów denominowanych w tej walucie spowodowało spadek poziomu zadłużenia gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie.

W okresie od stycznia do września 2015 roku banki podpisały 132 618 umów o łącznej wartości 28,740 mld zł. Rok wcześniej było to 131 094 kredytów o wartości 27,663 mld zł.

"Oceniamy, że osiągnięcie poziomu 38 mld wartości kredytów jest realne, jednak nic nie wskazuje, aby udało się przekroczyć barierę 180 tys. nowych umów. Trudno oczekiwać także dynamicznego wzrostu akcji kredytowej w roku 2016. Brak programów oszczędnościowych stwarzających szansę na systematyczne gromadzenie wkładu własnego - w przyszłym roku już na poziomie 15% - skutkuje akceptowaniem przez banki wniosków bardziej zamożnych gospodarstw domowych, a te w zasadzie zaspokoiły swoje potrzeby mieszkaniowe w latach poprzednich. Obecnie ci najbardziej zamożni nabywają drugie mieszkanie z myślą o najmie" - powiedział Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Na koniec września 2015 roku liczba czynnych umów kredytowych sięgnęła 1 965 131 sztuk. Oznacza to wzrost o 1,02%, czyli o 19 844 sztuk w porównaniu do poprzedniego kwartału.

bEhBRNzh

Wrzesień był pierwszym miesiącem funkcjonowania Programu ,,Mieszkanie dla Młodych" zgodnie z nowymi zasadami. W efekcie, w III kw. br. program odnotował historycznie najwyższy poziom zainteresowania. Za pośrednictwem banków kredytujących do BGK złożono 6 533 wniosków o dopłatę, czyli o 37,8%więcej niż w II kw. br. oraz aż dwa razy więcej w porównaniu do najsłabszego dotychczas III kw. 2014 r. Złożone wnioski opiewały na łączną kwotę dofinansowania wysokości 158,78 mln zł - 42,6% więcej niż w poprzednim kwartale i aż 114,6% więcej w skali roku.

Według raportu AMRON-SARFIN, obecnie panuje względna równowaga na rynku nieruchomości mieszkaniowych (średnio 1,52% wzrostu), co przekłada się na niewielki poziom wahań cenowych w największych miastach. Spadek cen wystąpił w dwóch spośród 8 monitorowanych głównych ośrodkach miejskich - w aglomeracji katowickiej i w Łodzi. W pozostałych zaobserwowano niewielki wzrost, stosunkowo największy w Warszawie.

"Ceny na rynku są nadal stabilne, ta stabilność jest zapewniona nawet w dłuższym okresie" - powiedział Furga.

W III kw. liczba pozwoleń na budowę wzrosła do 25,25 tys. wobec 23,23 tys. kwartał wcześniej, zaś liczba rozpoczętych budów spadła do 22,57 tys. wobec 23,83 tys. kwartał wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła do 16,62 tys. w porównaniu z 12,71 tys. w II kw. br.

bEhBRNzC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)