Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel detaliczny
06.07.2020 08:30

Wojas szacuje spadek przychodów zw. z pandemią na ok. 20% r/r w całym 2020 r.

W związku z pandemią SARS-COV-2 skonsolidowane przychody Wojasa ze sprzedaży w 2020 r. spadną o ok. 20% r/r, podała spółka. Straty związane z utratą całego sezonu sprzedażowego wiosna lato 2020 można szacować już na ponad 10 mln zł na poziomie wyniku EBIT lub zysku netto, podano także.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wybuch pandemii SARS-COV-2 w marcu 2020 r negatywnie wpłynął na działalność grupy kapitałowej Wojas S.A. Spółka szacuje, iż w związku z pandemią SARS-COV-2 skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2020 r spadną o ca 20% r/r. Na spadek przychodów ze sprzedaży wpływ ma pandemia koronawirusa COVID - 19 oraz administracyjne zamknięcie od dnia 14 marca do dnia 3 maja 2020 roku sklepów Wojas I Bartek w centrach handlowych, gdzie znajduje się 97% sklepów własnych" - czytamy w raporcie.

Dodatkowo w tym okresie wiosennym przypadającym na czas zamknięcia sklepów, zwyczajowo Grupa Wojas notuje wzrost sprzedaży ze zwiększoną marżą brutto co przekłada się zwyczajowo na przyrost zysku operacyjnego (EBIT).

"W wyniku pandemii i zamknięcia sklepów, w miesiącu marcu 2020 spadek skonsolidowanych detalicznych przychodów ze sprzedaży w kanale online i offline wyniósł 36,1%, w kwietniu 70,9%, a w maju 38% w porównaniu do analogicznych okresów 2019 r. Dane sprzedażowe za miesiąc czerwiec wskazują na stabilizowanie się sytuacji sprzedażowej i popytowej, tj. na kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży w kanale offline, który jest równoważony wzrostem sprzedaży w kanale online. Spadek popytu konsumpcyjnego, a więc i wielkości sprzedaży, a za tym następujący automatyczny wzrost stanów magazynowych z obuwiem, powoduje przejściowy niedobór płynnościowy, a także obniżkę jednostkowych cen, co powoduje, iż Wojas S.A. sprzedaje obecnie obuwie z niższą marżą brutto niż rok temu" - czytamy dalej.

Wojas szacuje, iż w związku z pandemią SARS-COV-2 powstała sporych rozmiarów luka płynnościowa.

"Sytuacja związana z pandemią spowodowała dodatkowe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w grupie w związku z zapadalnością zobowiązań handlowych zakupionej kolekcji wiosna lato 2020, wzrostem zapasów oraz potrzebą zatowarowania kolekcji jesień zima 2020/21. Straty związane z utratą całego sezonu sprzedażowego wiosna lato 2020 można szacować już na ponad 10 mln zł na poziomie wyniku EBIT lub zysku netto" - napisano też w raporcie.

Wojas S.A. skorzystała z dostępnych programów pomocowych typu dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń (gdzie dostała dofinansowanie z WUP do kosztów wynagrodzeń na kwotę 3,4 mln zł), przesunięcia terminów zapłaty składek ZUS czy też przesunęła w toku negocjacji z partnerami handlowymi terminy zapadalności zobowiązań handlowych. Dokonano też przeglądu i obniżenia kosztów wynagrodzeń i usług obcych. Spółka skorzystała też z czasowego zawieszenia ponoszenia kosztów najmu w okresie zamknięcia sklepów, a obecnie prowadzone są liczne negocjacje z wynajmującymi w zakresie dopasowania wielkości czynszów do poziomu obrotów, co będzie jednym z kluczowych czynników w zakresie odzyskania rentowności, podano także.

"Spółka uzyskała pozytywne decyzje z banków kredytujących w zakresie odnowienia czy też zwiększenia przez nich finansowania, a obecnie spółka przystępuje do finalizacji tych decyzji. Spółka Wojas S.A. złożyła też wniosek o pożyczkę płynnościową i preferencyjną w ramach tarczy dla dużych firm PFR. W wyniku podjętych w/w licznych działań, sytuacja płynnościowa spółki stabilizuje się. Także obserwowany od czerwca powrót klientów do centrów handlowych jest dobrym prognostykiem na przyszłość" - podsumowano w raporcie.

Wojas to jeden z największych producentów obuwia w Polsce, notowany na warszawskiej giełdzie od 2008 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 292,8 mln zł w 2019 r.

Tagi: handel detaliczny, przemysł elektrotechniczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz