Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zaskakujący rajd na amerykańskiej giełdzie. Może być więcej takich anomalii

50
Podziel się

Podczas gdy giełda w Warszawie miała świąteczną przerwę, w środę Wall Street pracowała normalnie. Choć słowo "normalnie" nie odnosi się do zachowania inwestorów. Akcje amerykańskich spółek szły w górę najmocniej od prawie dekady. Nie wiadomo czemu.

Zaskakujący przebieg miała ostatnia sesja na Wall Street.
Zaskakujący przebieg miała ostatnia sesja na Wall Street. (East News, AP/FOTOLINK)
bDnLJElN

Pod nieobecność inwestorów z warszawskiej giełdy na rynkach finansowych działo się sporo. W środę na Wall Street popis dali giełdowi gracze z USA. Takich wzrostów na akcjach największych amerykańskich spółek nie było od 2009 roku.

Główne indeksy zyskały w środę od 5 do 6 proc. Sam Dow Jones zaliczył na plus ponad 1000 pkt, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.

bDnLJElP

Czy to sygnał, że giełda w USA najgorsze ma za sobą i teraz czas na powrót hossy? Analitycy studzą hurraoptymizm. Wskazują na mniejszą płynność na rynkach finansowych w związku ze świętami i brak fundamentalnych powodów do zmiany ostatniego, negatywnego nastawienia.

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że w dużej mierze jest to jedynie impuls korygujący w ramach wygaszania hossy na rynkach w USA - podkreśla Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. Zauważa, że jednym z nielicznych czynników, które mogłyby uzasadniać poprawę nastrojów jest informacja, że 7 stycznia do Pekinu udaje się delegacja USA w celu prac nad potencjalną umową handlową. Być może złagodzi ona konflikt na linii Stany Zjednoczone-Chiny.

Z kolei Michał Stajniak z DM XTB przyznaje, że w środę na Wall Street mogliśmy doświadczyć spektakularnego odbicia. Ma jednak również obawy, że będzie to łabędzi śpiew inwestorów na koniec tego roku. Przypomina o poważnym problemie, jaki ma rząd USA. Chodzi o brak przegłosowania dalszego finansowania niektórych instytucji rządowych, co oznacza wstrzymanie prac i brak wypłat dla setek tysięcy federalnych pracowników (tzw. government shutdown).

bDnLJElV
Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

- Będziemy mieli do czynienia z pewnego rodzaju paraliżem nie tylko w amerykańskiej administracji, ale również na rynkach finansowych. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych poinformował, że w okresie zamknięcia prac rządu nie będzie publikował danych statystycznych. Departament ten odpowiedzialny jest za publikację takich danych jak PKB, inflacja, wydatki oraz dochody osobiste czy sprzedaż nowych domów - zauważa Stajniak.

Ekspert XTB wskazuje też na kolejne narzekania ze strony Donalda Trumpa na tamtejszy bank centralny oraz jego szefa. Amerykański prezydent wskazał, że jedynym problemem amerykańskiej gospodarki jest Fed, który nie wspiera Stanów Zjednoczonych w momencie negocjacji umów handlowych, w czasach nadmiernie silnego dolara czy zamknięcia prac rządu.

bDnLJElW

- Nie są to oczywiście pierwsze takie uwagi. Pomimo tak ostrego stanowiska, większość plotek wskazuje na to, że Trump nie będzie szukał szansy w zwolnieniu obecnego szefa Fed Jerome Powella - komentuje Michał Stajniak.

Eksperci uczulają inwestorów, że w końcówce tego tygodnia może wystąpić więcej anomalii w stylu bardzo mocnych wzrostów na Wall Street ze środy. Tak zazwyczaj wygląda końcówka roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnLJElX
bDnLJEmq
ipo
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Horacy
2 lata temu
Experci wiedza tyle że nie wiedzą nic
Tomek
2 lata temu
W końcówce roku akcje zyskują bo inwestorzy chcą uniknąć płacenia podatku. Po nowym roku akcje pójdą w dół
Do Siego Roku
2 lata temu
pamiętacie, jak Tusk sprzedał KGHM po 103 zł/akcja, a potem były po 180 zł/akcja, co Polaków kosztowało najmniej 2 mld zł, a szpitale nie leczyły, bo im po 3-4 mln zł brakowało i nie wiadomo, ilu Polaków z tego powodu zmarło?
bDnLJEmr
poll
2 lata temu
pompowanie giełdy na max,teraz czekac krachu, a wy myślcie potem jak to sie stało, dlaczego przecież to niemożliwe żeby bank upadł, gdzie moje pieniądze???
sczetfhhg
2 lata temu
System jest ustawiony na zadłużanie i przejmowanie majątków przez wąską grupę osób. Gigantyczne fortuny nie są z pracy a oszustwa.Przekręt.Pieniądze tworzy się klikając w klawiaturę.
...
Następna strona