Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Grudzień może być trudny dla giełdy. Analitycy odwołują rajd świętego Mikołaja

33
Podziel się:

Przyjęło się, że grudzień to dobry czas do zarabiania pieniędzy na giełdzie. Ten rok może być jednak wyjątkowy. Analitycy wskazują na długą listę problemów i nie wykluczają spadków na giełdach od Warszawy przez Frankfurt po Nowy Jork. Na GPW lepiej wyglądają tylko "misie".

W tym roku Mikołaj może nie zawitać na parkiety giełdowe
W tym roku Mikołaj może nie zawitać na parkiety giełdowe (AP Photo/Richard Drew)

Już niedługo Mikołajki. Jak co roku na prezenty liczą dzieci. Historia pokazuje, że także te nieco "starsze dzieci", czyli inwestorzy giełdowi, zazwyczaj mogli liczyć w grudniu na bonus w postaci wzrostów cen akcji i tym samym zysków.

Statystyki z kilkudziesięciu lat pokazują, że wartość akcji w grudniu na giełdzie w USA, ale też na innych parkietach, w większości przypadków idzie w górę. Szacuje się, że w 80 proc. grudzień jest zyskowny dla inwestorów. Niezależnie od tego, co działo się w całym roku. Tę zależność nazywa się właśnie "rajdem świętego Mikołaja".

Eksperci tłumaczą to m.in. tym, że koniec roku dla instytucji finansowych takich jak fundusze jest wyjątkowo ważnym czasem. Robią wszystko, by podciągnąć swoje wyniki, z których później są rozliczane. Korzystając z niewielkiej aktywności mniejszych graczy, podbijają notowania. W efekcie giełdy idą w górę.

Sprawdza się to głównie na najbardziej rozwiniętych rynkach. Przede wszystkim na Wall Street. Nieco rzadziej Mikołaj w ostatniej dekadzie odwiedzał warszawską giełdę, co nie zmienia faktu, że częściej w grudniu można było zarobić niż stracić. Ostatnie dwa lata indeks WIG20 zaliczył na wyraźny plus.

Grudniowe statystyki światowych indeksów giełdowych
rok WIG20 S&P500 DAX
2007 -2,5% -0,9% +2,5%
2008 +2,7% +0,8% +3%
2009 +1,5% +1,8% +5,9%
2010 +5,1% +6,5% +3,4%
2011 -6,3% +0,9% -3,1%
2012 +6,7% +0,7% +2,8%
2013 -7,1% +2,4% +1,6%
2014 -4,2% -0,4% -1,8%
2015 -3,5% -1,8% -5,6%
2016 +8,3% +1,8% +7,9%
2017 +2,2% +1% -0,8%

Niestety w tym roku zamiast prezentów inwestorzy mogą spodziewać się rózgi. Analitycy pytani przez money.pl wskazują przede wszystkim na niekorzystne warunki na rynkach finansowych.

- Rynki finansowe nie mają obecnie sprzyjającego środowiska do wzrostów - podkreśla Michał Stajniak, analityk Domu Maklerskiego XTB. Wśród głównych negatywnych czynników wymienia spowolnienie gospodarcze na świecie, wywołane m.in. restrykcjami handlowymi pomiędzy największymi gospodarkami, a także podwyżki stóp procentowych w niektórych gospodarkach jak USA, Kanada czy Wielka Brytania.

Do tego dochodzi zakończenie programu skupu aktywów w strefie euro i geopolityczne zagrożenia takie jak: konflikt na linii Iran-Stany Zjednoczone, brexit, niepewność co do włoskiego budżetu czy zatargi między Ukrainą i Rosją.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Jak ocenia Sebastian Trojanowski z TMS Brokers, otoczenie nie jest sprzyjające, lecz jednocześnie giełdy spory spadek mają już za sobą i uspokojenie nastrojów może wygenerować krótkoterminowy impuls wzrostowy na koniec roku.

Ekspert zaznacza jednak, że jest to trochę życzeniowy argument. Dotychczasowe odbicia są dość krótkie i rachityczne, co nie wróży dobrze końcówce roku, a twardych argumentów za trwalszym odbiciem cen akcji brakuje.

WIG20, DAX czy S&P500

Michał Stajniak zwraca uwagę, że na wykresach giełdowych sytuacja bardzo przypomina 2015 rok, który zakończył się dla inwestorów fatalnie. Wówczas początek kolejnego roku (2016) również nie należał do lepszych.

- Amerykański indeks S&P500 zaczynał z minimalnie niższego poziomu niż obecnie, natomiast niemiecki DAX i WIG20 zdecydowanie tracą przez cały bieżący rok. Co to może oznaczać dla tych dwóch ostatnich indeksów? Potencjalne wzmożone wyprzedawanie akcji na koniec roku, celem odkupienia ich na początku kolejnego dla optymalizacji podatkowej. Wobec tego końcówka grudnia może być bardzo niestabilna - ostrzega analityk XTB.

Tegoroczne notowania indeksów WIG20, DAX i S&P500

Jeszcze w czwartek kurs indeksu WIG20, grupującego najważniejsze polskie spółki, sięgał 2300 pkt. Gorzej było w piątek, bo stracił około 20 pkt. Sebastian Trojanowski nie spodziewa się, by utrzymał ten poziom. Raczej będzie niżej.

- Sentyment do rynków wschodzących jest słaby i po całorocznych spadkach nie ma tu czego bronić - komentuje analityk TMS Brokers.

W odniesieniu do amerykańskiej giełdy i indeksu S&P500 za bardziej prawdopodobny uważa spadek w okolice dołka z października (prawie 5 proc. niżej niż teraz) zamiast powrotu na szczyt z początku listopada (+3 proc.).

Nie daje też większych szans na zyski na giełdzie we Frankfurcie. Ocenia, że indeks DAX może spaść poniżej 11 tys. pkt (teraz jest 250 pkt wyżej), co będzie najgorszym wynikiem w tym roku. Co więcej, tak nisko akcje u naszych zachodnich sąsiadów nie były wyceniane od grudnia 2016 roku.

W co inwestować?

Oczywiście nie oznacza to, że nie będzie można zarabiać na giełdzie? Ekspert TMS Brokers sugeruje, że lepiej od dużych spółek mogą radzić sobie tzw. misie, czyli małe i średnie spółki.

- Mamy za sobą bardzo dużą falę wyprzedaży w gronie małych i średnich spółek. W mojej ocenie symptomy poprawy już widać na części akcji, mimo że indeksy mWIG40 i sWIG80 pokazały kosmetyczne odbicie. To tu szukałbym okazji na grudzień - komentuje Trojanowski.

Wskazuje, że na GPW powstrzymanie spadków jest widoczne choćby na akcjach Grupy Azoty, Rainbow Tours, Dino Polska czy też Amica. Choć spółki generalnie nie zachwyciły wynikami finansowymi za trzeci kwartał, ale w części przypadków inwestorzy doszli do przekonania, że najgorszy okres i dołek wynikowy już minął i stąd odbicia kursów - sugeruje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
real
5 lata temu
Przecież giełda nie wypracowuje żadnego produktu dodanego,to tylko spekulacyjna instytucja ! Więc niech szlag wreszcie trawi tą instytucje "rzezańców" !
pawelz
5 lata temu
Proroctwa przewidują upadek banków lepiej wcześniej się przygotować.
emet
5 lata temu
WIG 20 to największe spółki skarbu państwa, czyli PiSu. Możecie sprawdzić ile dały zarobić podobne w innych krajach, a ile u nas. Podobne czyli jak skarbu państwa Niemiec czy USA. Można sobie porównać ile nasza gospodarka urosła, a ile ich. I nie wiara tu jest najważniejszym czynnikiem tylko rozum.
Eroor404
5 lata temu
Giełda spekulacyjna używa słowa inwestycje to słowo tam nie istnieje już od dawna !
ja
5 lata temu
Nasza giełda faluje. Patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie”? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
...
Następna strona