Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
16.03.2020 13:54

ZBP: Banki proponują zawieszenie spłat rat kredytu na 3 mies. dla osób i firm

Banki podejmują działania, które służą wprowadzeniu możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa COVID - 19, podał Związek Banków Polskich (ZBP). Banki proponują odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa COVID - 19" - czytamy w komunikacie.

"Sądzimy, że w ciągu kilkudziesięciu godzin konkretne banki będą przekazywały do publicznej wiadomości jakie rozwiązania wprowadzają. Te pakiety będą rozwijały się w czasie i mogą się różnić w zależności od banku" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas wideokonferencji.

Prezes poinformował, że niektóre banki mogą zaproponować dłuższe "wakacje kredytowe" niż na okres 3 miesięcy.

"Dziś pokazujemy to minimum, ale liczymy się z tym, że po przedstawieniu programu wsparcia przez pana premiera, będziemy mogli doprecyzować co do potrzeb poszczególne programy" - dodał.

W dzisiejszym komunikacie ZBP podał, że banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.

Banki umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy. Banki zapewnią możliwość składania ww. wniosków również w formie zdalnej, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie stosownie do form komunikacji przewidzianych w danej umowie z bankiem. Banki dopuszczą możliwość składania ww. wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta, podano także.

"Klienci indywidualni i firmowi będą wchodzili w fazę sytuacji zamknięcia szkół i zmniejszającej się aktywności gospodarczej i będą potrzebowali wsparcia. Jest wiele banków, każdy ma trochę różniący się system informatyczny i nie jest możliwe, by oferta wakacji kredytowych, odstąpienia czasowego od spłaty rat była dokładnie taka sama. To wynika z różnic technologicznych" - podkreślił prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło podczas wideokonferencji.

Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy, podano także.

"Banki wyrażają gotowość do uruchomienia procesu ułatwienia swoim klientom będącym przedsiębiorcami dostępu do krótkoterminowego kredytu służącego ustabilizowaniu sytuacji finansowej klienta banku, który został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa COVID - 19. Banki czekają na szybkie zakończenie prac zainicjowanych w ostatnich dniach przez władze państwowe i agendy rządowe, które umożliwią zaoferowanie takiej pomocy. W następnym komunikacie zostaną przedstawione szczegóły dotyczące zasad ułatwienia dostępu do kredytu krótkoterminowego" - czytamy dalej.

ZBP wskazał także, że banki, które posiadają firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, podejmą działania w celu zastosowania odroczenia spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów. Również banki, które posiadają firmę faktoringową w swojej grupie kapitałowej, podejmą działania w celu zastosowania odroczenia spłat należnych od klientów na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.

Jak poinformował dziś Pietraszkiewicz, banki biorą udział w pracach, które pozwolą w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do kwoty 100 zł wobec 50 zł obecnie.

"Te prace były już zaawansowane. Można się spodziewać, że w kolejnych tygodniach i miesiącach terminale będą mogły działać z funkcją wypłaty do 100 zł. Będzie to musiało być rozłożone w czasie, bo wymaga głębszych modyfikacji systemów informatycznych. Uważamy, że to jest bardzo duża wartość ze względów sanitarnych. Należy się spodziewać, że w ciągu kilku dni, czy tygodni zostanie uruchomiona w niektórych bankach. W innych później - ze względu na konieczność zmian technologicznych" - wyjaśnił Pietraszkkiewicz.

Dodał, że banki we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa podejmą także działania, by zainstalować dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych.

Jak poinformował prezes ZBP, w wypracowywaniu propozycji sektora uczestniczyło 15 banków, w tym banki zrzeszające banki spółdzielcze. "Po dzisiejszym apelu jestem przekonany, że ta propozycja zostanie przyjęta. W konferencji uzgodnieniowej brało udział ponad 70 banków. W środowisku jest pełna mobilizacja i zrozumienie" - podkreślił.

Banki deklarują, że zapisy tego komunikatu zostaną niezwłocznie wdrożone i stosowane przez banki, podkreślono.

Banki apelują jednocześnie do organów państwowych o podjęcie pilnych działań łagodzących skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa COVID -19 w Polsce dla przedsiębiorców i zapewniające stabilność systemu finansowego, podsumowano.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz