Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
21.08.2019 12:08

ZUE: Do problemów branży dołączył brak zaufania instytucji finansujących

ZUE ocenia, że jednym z największych problemów firm wykonawczych w segmencie infrastruktury stał się brak zaufania ze strony instytucji finansujących, poinformowali członkowie zarządu. Według nich, banki wykazują jednakowy "dystans" wobec wszystkich firm z branży, także tych stabilnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pora, by nagłaśniać pewien problem - stosunek sektora finansowego do rynku budowlanego. Banki i ubezpieczyciele przyjęli pozycję, że wszyscy zachowają się 'jak Astaldi'. My płacimy podwykonawcom, płacimy zobowiązania, banki na nas zarabiają, nie wykorzystujemy w całości limitów, a spotykamy się ze 'wstrzemięźliwością' banków" - powiedziała wiceprezes Anna Mroczek podczas konferencji prasowej.

Potwierdził to prezes Wiesław Nowak, który ocenił, że jest to jeden z dwóch głównych problemów branży.

"Jest bardzo duży dystans sektora finansowego do segmentu budowy infrastruktury. Dla nich [instytucji finansujących] to jeden z najtrudniejszych sektorów" - powiedział Nowak. W ocenie zarządu, może to prowadzić do poważnego ograniczenia limitów gwarancyjnych dla branży w przyszłości.

"Drugi problem to podejmowanie decyzji kontraktowych, związanych z robotami uzupełniającymi, które mają skutki finansowe. Ten proces trwa długo" - kontynuował.

Z wypowiedzi przedstawicieli zarządu wynika, że obecnie mniejszymi problemami - choć nadal nie małymi - są zmagania z cenami materiałów budowlanych i dostępem do siły roboczej.

"Ceny materiałów spadły, ale nie wiem, czy ten trend będzie podtrzymany. Gdy program [Krajowy Program Kolejowy] przyspieszy, to wzrosną" - powiedział.

Poinformował także, że spółce udaje się zwiększać zatrudnienie (także w oparciu o pracowników zza wschodniej granicy) i rozwijać kompetencje kadry, jednocześnie przeciwdziałając odpływowi zatrudnionych do innych firm.

"Mamy ok. 930 pracowników. To zatrudnienie pozwala obsługiwać posiadany portfel zamówień. Na pewno mamy chęć i wolę poszerzyć kadrę bezpośrednio pracującą na budowach" - powiedział Nowak.

"Chcemy się częściowo uniezależnić od podwykonawców, robić więcej własnymi siłami" - podsumował prezes.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. W 2018 r. miała 833 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

KroolikNo pech chce, że firma ZUE jest giełdowa i publikuje sprawozdania. Łącznie za ostatnie 5 lat firma ma skumulowaną, skonsolidowaną stratę 35M zł netto, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)