Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

10 wniosków do prokuratury. Banaś pisze do Bodnara

38
Podziel się:

Prezes NIK Marian Banaś wystosował prośbę do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Chodzi o nadzór nad postępowaniami po ujawnieniu przez NIK rzekomych nieprawidłowości w sześciu spółkach Skarbu Państwa i czterech fundacjach.

10 wniosków do prokuratury. Banaś pisze do Bodnara
Marian Banaś i Adam Bodnar (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Jak czytamy w komunikacie NIK, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zwrócił się 17 stycznia z wnioskiem do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Chodzi o objęcie nadzorem spraw zainicjowanych wniesieniem przez NIK do prokuratury zawiadomień ws. możliwego popełnienia przestępstwa w sześciu spółkach Skarbu Państwa i czterech fundacjach.

NIK zawiadamia prokuraturę ws. m.in. Orlenu i TVP. Marian Banaś wnioskuje do ministra sprawiedliwości

NIK wskazuje, że "prokuratura nadzorowana przez byłego Prokuratora Generalnego oraz Prokuratora Krajowego dotychczas w sposób sprzeczny z zebranym materiałem dowodowym odmawiała wszczęcia postępowania karnego lub takie postępowania karne umarzała".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Banaś to kleszcz". Poseł ostro o prezesie NIK

Zawiadomienia dotyczą PKN Orlen, a także spółek zależnych od koncernu: PGNiG, Energa, Sigma Bis oraz zależnych od PZU spółek Alior Bank, oraz Link4. Z kolei fundacje, które uniemożliwiły NIK przeprowadzenie kontroli to Fundacja Orlen, Fundacja Energa, Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego oraz Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza.

Chodzi o udaremnienie przeprowadzenia kontroli dotyczącej zasad przekazywania darowizn, a także wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych. Było to działanie bezprawne - niezgodne z konstytucją i ustawą o NIK, która gwarantuje Izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa - czytamy w komunikacie.

Działania w państwowych spółkach pod lupą śledczych

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że dziewięć skontrolowanych przez nią spółek z udziałem Skarbu Państwa w latach 2017-2021 przeznaczyło na darowizny blisko 841 mln zł, z czego 81 proc. trafiło do utworzonych przez nie fundacji. 152.5 mln zł przekazano Polskiej Fundacji Narodowej.

Izba podała, że 30 proc. z 841 mln zł zostało przekazane w formie darowizn tylko w jednym roku - 2020, gdy odbywały się wybory prezydenckie. Dodano, że NIK nie stwierdziła istotnych nieprawidłowości dotyczących udzielania darowizn w ośmiu z dziewięciu skontrolowanych spółek (poza KGHM)

W tym samym czasie na sponsoring spółki przeznaczyły ok. 795 mln zł, przy czym wydatki na ten cel wzrosły w 2021 r. ponad dwukrotnie w porównaniu z 2017 r., choć nie było to uzasadnione poprawą ich wyników ekonomicznych - stwierdziła NIK.

Izba zwróciła uwagę, że o ile sponsoring podlegał szczegółowym wewnętrznym regulacjom (i monitorowaniu, na co przeznaczono konkretne sumy), to pieniądze trafiające do fundacji "pozostawały poza jakimkolwiek nadzorem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
szyderca
4 miesiące temu
Banaś, a wcześniej Kwiatkowski obaj byli podejrzani w swoich aferach więc to jasne, że kierują śledztwa na inne tory byle dalej od siebie...
Med.@.12345
4 miesiące temu
Banaś kontroli nie przeprowadza i to jest pocieszające. Ludzie pracujący w NIK to konkretni fachowcy. Widzą nadużycia i bezprawie.
Chełmianin
4 miesiące temu
W NIK są eksperci i oni wiedzą co może być przestępstwem a co nie .Trzeba tym ludziom zaufać i włączyć do intensywnych prac kontrolnych .
przestepca
4 miesiące temu
my przestepcy musimy trzymac sie razem
Prawda
4 miesiące temu
A czy pan Banaś nie ma prokuratorskich zarzutów i on oskarża innych śmiechu warte ale po następnych wyborach się zdziwi jak pójdzie siedzieć razem z obecnie łamiącymi prawo
...
Następna strona