Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

100 ton złota w Polsce. NBP sprowadził je z Banku Anglii

607
Podziel się:

Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł. Kruszec będzie przechowywany w skarbcach NBP.

Dzisiejsze zasoby złota w Polsce wynoszą blisko 229 ton.
Dzisiejsze zasoby złota w Polsce wynoszą blisko 229 ton. (Wikimedia Commons CC BY, Andrzej Barabasz (Chepry))

- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje - powiedział prezes NBP Adam Glapiński cytowany przez Polską Agencję Prasową.

100 ton kruszcu NBP sprowadził z Banku Anglii. Dzisiejsze zasoby złota w Polsce wynoszą blisko 229 ton. Jak liczyła w lipcu "Rzeczpospolita" kupując złoto w tym i w ubiegłym roku Polska zwiększyła swoje zasoby aż o 120 proc.

Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł - informuje PAP.

Jak pisaliśmy w money.pl od pewnego czasu Polska idzie śladem Rosji, Chin, Indii czy Turcji skupując ogromne ilości złota. W 2018 roku Narodowy Bank Polski skupił 25,7 tony złota, w tym roku przybyło kolejne 100 ton.

Zobacz także: Zobacz też: Jaką drogę pokonuje złota sztabka zanim trafi do klienta?

W UE nie było w tym wieku jeszcze przypadku kraju poza Polską, która skupywałby takie ilości złota.

Pod względem posiadanych zasobów NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję w świece wśród banków centralnych. Na tle Europy awansowaliśmy z 15. na 11. lokatę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(607)
Hetman
rok temu
Złoto zostanie przeliczone na rozdawnicze pln-y...kasa pusta od lat,rozdawnictwa cd,wszak wybory,to złoto będzie zabezpieczeniem dla Morawieckiego,bankiera i Kaczyńskiego,politycznego gangstera przed wyborami,już jakby go nie było...
Ewa
rok temu
Niestety nie mógł otrzymać , ani przywieźć ani nic realnie obiecać , ponieważ korpo III RP nie jest stroną o czym już się przekonali ze strony np. Niemiec. To typowa zagrywka przeciw Polakom oraz II RP , która jest stroną , podobnie jak było ze sprowadzeniem trumien tzw. rządu na uchodźstwie , którzy nie mieli nominacji a byli zwykłymi zdrajcami . Manipulacje i zagrywki nierządu i korpo III RP. krypotożydowskiego ., tanie zagrywaka dla mas nie znających historii oraz prawa . 😂🤭
Gold man
5 lata temu
Ile złota Niemiec należy do Polski?
echo
5 lata temu
dlaczego zestawieniach krajow z zapasami złoto nigdy nie ma Watykanu i Izraela? Oba kraje wyznaniowe na pewno maj swoje banki?
Judyta
5 lata temu
Kiepski artykuł. Czego się z niego dowiadujemy? Że skupowanie złota jest jak dyscyplina olimpijska? Informacja, na którym miejscu nas to plasuje w Europie jest całkowicie zbędna. Informacji pożytecznych, takich jak po co to złoto jest, przed czym zabezpiecza, jaki z niego pożytek w razie upadku waluty, nie ma żadnych.
...
Następna strona