Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

1000 zł dodatku do pensji. Oto komu będzie przysługiwać

6
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza możliwość wypłaty 1 tys. zł brutto dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech. Zmiany wejdą w życie za miesiąc.

1000 zł dodatku do pensji. Oto komu będzie przysługiwać
Prezydent podpisał zmiany dotyczące m.in. pomocy społecznej (Getty Images, Janusz Pienkowski)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przewiduje możliwość wprowadzenia przez rząd programów umożliwiających wypłatę dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Podniesienie pensji około 190 tys. pracowników sektora pomocy społecznej było postulowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To właśnie resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk złożył w Sejmie projekt nowelizacji, która finalnie została podpisana przez prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Dodatkowy tysiąc złotych brutto

Nowa ustawa wprowadza programy umożliwiające dodatkowe wynagrodzenie 1 tys. zł brutto dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz dla osób pracujących w systemie opieki nad dziećmi do lat trzech.

Zmiany obejmą także pracowników jednostek takich jak: ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, centra usług społecznych, domy pomocy społecznej, specjalistyczne poradnie rodzinne, ośrodki interwencji kryzysowej, ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych oraz klubach samopomocy.

Zmiany dla pieczy zastępczej

Wsparcie przeznaczone jest również dla pracowników pieczy zastępczej i wspierania rodziny, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz osób zajmujących się rodzinami zastępczymi oraz domami dziecka.

Nowe przepisy przewidują także dofinansowanie składek od wynagrodzeń. Według szacunków, z nowych regulacji skorzysta około 190 tys. osób.

Prezydent podpisał również nowelizację ustawy obejmującą dodatki do wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka. Te osoby, pracujące na innych zasadach, otrzymają dodatkowy 1 tys. zł brutto od 1 lipca 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Amelia 24
2 tyg. temu
Czy pracownicy PSONI również dostaną ten dodatek do pensji. Pracujemy z niepełnosprawnymi ale jesteśmy placówką pozarządową.
ciiii
2 tyg. temu
W ośrodkach pomocy społecznej dostaną tylko pracownicy socjalni, czyli wygląda to tak pracownik socjalny który siedzi przy biurku i w teren nie jeździ za często bo mała gmina to znają wszystkich dostanie (pomimo tego że i tak ma już różne dodatki do pensji) i to niezależnie od stażu pracy czyli np. pracuje 1 miesiąc, albo pani ze świetlicy gminnej która ma 3-4 dzieci przez 2 godziny dziennie a potem już nic do ogarnięcia a pracownik który zajmuje się zasiłkami na dzieci i niepełnosprawnymi plus wszystkie rządowe programy typu osłonowe za darmo, który pracuje 20 lat, ma dokładnie tych samych klientów co pomoc społeczna i już zarabia dużo mniej - nie dostanie. Jaka będzie frustracja innych pracowników OPS którzy będą zarabiać połowę tego co socjalni i ich motywacja. Tak rząd zawsze dzieli ludzi na lepszych i gorszych .
Kasia
3 tyg. temu
Rodzic często nie radzi sobie z jednym dzieckiem. Proponuję każdemu kto ma obiekcje co do dodatku spróbować pracy z grupą 16 i więcej dzieci do lat 3 w dwie osoby.Zadbac o bezpieczeństwo wszystkich zabawić nauczyć podstaw WSZYSTKIEGO przebrać nakarmić uspac itd dodam że za minimalna krajową.
Boba
3 tyg. temu
Super ja jako świeża Wdowa czekam cierpliwie na obiecanki cacanki ,kłamstwa,łgarstwa politykierów.Czekam na rentę wdowia.Czekam czy nastąpi to w tym tysiącleciu????!!!! W gębie dla narodu wszystko,laska wielka ,ale nasze Narodu pieniądze cudnie i lekką ręką się trwoni Wściekła Wdowa
Ja Baba
3 tyg. temu
Wszyscy pracownicy bez wyjątku? Każdemu po tysiaku? Pani sprzątaczka i terapeuta, pedagog i księgowa?