Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości MSWiA apeluje o poszanowanie symboli narodowych

17
Podziel się:

11 listopada będziemy obchodzić Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi - informuje w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości MSWiA apeluje o poszanowanie symboli narodowych
11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości MSWiA apeluje o poszanowanie symboli narodowych (WP.PL, WP)

11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości MSWiA apeluje o poszanowanie symboli narodowych

Resort przypomina przy okazji zbliżających się obchodów 11 listopada, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości.

Oglądaj: 11 listopada. Błażej Spychalski: nie będzie państwowego Marszu Niepodległości z udziałem Andrzeja Dudy

Trzeba jednocześnie pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może również dotykać podłogi czy ziemi.

11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości MSWiA apeluje o poszanowanie symboli narodowych

Podczas trwania marszów z udziałem flagi państwowej, jest ona niesiona przed rzędem innych flag. MSWiA instruuje także, że może być ona niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Zwłaszcza podczas trwania obchodów Święta Niepodległości 11 listopada. Przyjęło się również, że mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć wówczas nakrycia głowy.

Z kolei osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu. Święto Niepodległości to także doskonała okazja do zapoznania się z pełną wersją naszej pieśni narodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Po ko
4 lata temu
Tylko jak to wytłumaczyć lewicowo teczowym faszystom?
T. R.
4 lata temu
Na dużych imprezach robić zbliżenia. Jest miejscowość i twarz trzymającego flagę. Ustalenie tożsamości nie stanowi problemu. KARAĆ!
Fuck
4 lata temu
Dziwne bo tylko na polskiej fladze rysują ludzie pierdoły
Nie dla zniew...
4 lata temu
Patriotyzm i szanowanie Ojczyzny, są ważne dla wszystkich prawdziwych Polaków, więc dlaczego byle kibol i nacjonalista może napisać wpisać w flagę co mu się podoba? Albo byle prawak zbeszcześcić ją nazistowskimi haslami?
Polak
4 lata temu
Już dawno powinno się przemówić do rozsądku tym co piszą na flagach. Wstyd i brak szacunku do flagi.