Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

12 tys. zł na dziecko szybciej. Marlena Maląg ujawnia szczegóły

246
Podziel się:

Rząd chce zwiększyć wskaźnik dzietności, który w Polsce wynosi 1,48. Jednym z programów poprawiających sytuację ma być 12 tys. złotych na dziecko. Minister rodziny Marlena Maląg w trakcie XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej ujawniła, że program wejdzie szybciej w życie.

12 tys. zł na dziecko szybciej. Marlena Maląg ujawnia szczegóły
Polski Ład i Strategia Demograficzna mają zwiększyć dzietność rodzin polskich. Minister rodziny Marlena Maląg tłumaczy, co się zmieni. (KPRM, Adam Guz)
bEKXdPzF

Marlena Maląg w Piotrkowie Trybunalskim opowiadała o instrumentach, które zamierza wprowadzić rząd w najbliższych latach, które mają zwiększyć dzietność w Polsce. Nowe programy społeczne zawierają Polski ŁadStrategia Demograficzna.

Polski Ład ma zawierać przede wszystkim program socjalny, który zagwarantuje rodzicom 12 tys. złotych na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Minister rodziny zdradziła, że może on wejść w życie szybciej.

- Na początku były założenia, że będzie on obowiązywał od 2023. Jednak w wyniku rozmów z premierem decyzja ostateczna została podjęta, że świadczenie to będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku. Będziemy się tym zajmować w najbliższy poniedziałek - zapowiedziała Marlena Maląg.

bEKXdPzH
Zobacz także: Polski Ład sfinansują nowe podatki? "Mamy dwie propozycje"

Na Polski Ład składać też ma się ustawa o zagwarantowanym wkładzie własnym do mieszkania - do 100 tys. złotych. Rząd planuje również stworzyć również mechanizm ułatwiający zakup większego mieszkania rodzinom, które myślą o kolejnych dzieciach.

bEKXdPzN

Program ten ma nazywać się bonem mieszkaniowym. Jak wyjaśniła minister, trwają prace konsultacyjne mające na celu wprowadzenia go w życie. A co znajdzie się w Strategii Demograficznej?

- Będziemy walczyć o doprowadzenie do stabilnych umów o pracę dla młodych ludzi do 40. roku życia, aby już druga umowa była na czas nieokreślony, żeby to było w przedziale 15 miesięcy Istotne są również elastyczne formy pracy - zdalna, hybrydowa, to są rozwiązania dla mamy i taty, aby można łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym - zapowiedziała minister rodziny.

Plany wdrożenia Strategii Demograficznej niosą za sobą zmiany w Kodeksie pracy. Eksperci jednak wskazują, że założenia zawarte w programie nie przyczynią się do wzrostu dzietności. Natomiast propozycje zmian w prawie pracy skrytykowali przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXdPAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(246)
Misiek
4 miesiące temu
No jaja. Czuję się sponsorem wszystkich dzietnych, też proszę coś ekstra. A jak jeszcz raz usłyszę że nie będzie komu na mnie pracować to przypominam że sam ciężko na siebie pracuję. Jakby mnie ktoś nie okradał to by było na moją emeryturę
sssds
4 miesiące temu
powinni wprowadzić szybkie i bezpieczne porody, a nie kobiety cierpią bo lekarz mowi, że może czekać. A potem dzieci i matki maja powikłania. Ja o mało nie ukarałem takiego lekarza, sam nie wie co by go czekało, jakby spóźniał się jeszcze bardziej z porodem
XD
4 miesiące temu
no i po co? i tak niepotrzebnie żyją
bEKXdPAj
emeryt 70+
4 miesiące temu
a co z tymi co sa po 40-tce a maja umpwy ms vzas okreslony?
ALE JAJA
4 miesiące temu
A NASZ KRÓL SOBIE ŚPIEWA? TEMU DAM TEMU NIE DAM?
...
Następna strona