Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

200 przystanków kolejowych w 5 lat. Prezydent chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym

45
Podziel się

100 obwodnic, dofinansowanie przewozów autobusowych, budowa dróg i wreszcie - umieszczenie na mapie kolejowej miejscowości, w których dziś nie zatrzymują się pociągi. Tak wyglądają założenia programu Kolej+, który w czwartek zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zaprezentował założenia programu Kolej +
Andrzej Duda zaprezentował założenia programu Kolej +
bEpxDwhx

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest priorytetowym zadaniem wspomagającym możliwość zrównoważonego rozwoju wszystkich regionów kraju. Dlatego budowane są setki kilometrów dróg krajowych i lokalnych, 100 obwodnic oraz dofinansowywane są przewozy autobusowe. W przypadku kolei modernizowane jest blisko 9 000 km torów, a do ponad 20 miejscowości wróci kolej pasażerska dzięki Programowi Kolej+ - ogłosił założenia nowego programu prezydent Andrzej Duda.

- Chcemy, aby powstało 200 nowych przystanków w sprawdzonych miejscach, o które wnioskowały samorządy i mieszkańcy - dodał Duda.

Wspólna konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nieprzypadkowo odbyła się w gminie Halinów, w którym wkrótce powstanie przystanek kolejowy.

bEpxDwhz

- Cieszę się, że możemy spotkać się dziś w miejscu, w którym już wkrótce będzie budowa przystanku kolejowego w ramach ogólnopolskiego programu - powiedział. - Niedługo ludzie z tej podwarszawskiej miejscowości, którzy dziś mają problem z dojazdem do Warszawy, będą mogli skorzystać z ekologicznego środka lokomocji.

W województwie mazowieckim ma powstać 19 nowych przystanków.

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to cel rządu PIS. Te działania zaczęły się w 2015 r. gdy premierem została Beata Szydło. Realizujemy wiele programów, które zlikwidują wykluczenie komu, które jest zmora kilkunastu milionów Polaków – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Wyliczył przykładowe programy: program 100 obwodnic, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, program budowy dróg krajowych i przebudowy kolei. Wreszcie –program wsparcia samorządów w przebudowie i modernizacji dróg gminnych.

bEpxDwhF
Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

- Za kwotę 1 mld zł zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne - dodał prezydent.

bEpxDwhG

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury około 10 milionów Polaków ma problem z dostępem do transportu kolejowego. 2 miliony z nich żyją w miejscach gdzie są czynne tory. Jednak pociągi się nie zatrzymują, bo nie ma przystanku kolejowego. Z tego powodu powstał Program Przystanek Prezydencki, który zakłada 200 inwestycji na terenie Polski, które mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne.

Na realizację tych 200 inwestycji dajemy sobie 5 lat. Jednym z warunków realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora odnośnie korzystania z wybudowanej infrastruktury.

Prezydent zwrócił uwagę na ekologiczny aspekt programu. Kolejowy transport pasażerski emituje średnio 3 razy mniej Co(2) niż transport drogowy oraz ponad 8 razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej.

bEpxDwhH

Dodatkowo prowadzone budowy i modernizacje lokalnych przystanków kolejowych wesprą odmrożenie polskiej gospodarki. Inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu. Przewidzianych jest 200 małych (o wartości 1,5 mln do 10 mln zł) zadań inwestycyjnych, które umożliwią niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych.

Prezydent wyraźnie podkreślił, że przystanek w Halinowie zrealizuje polska, rodzinna firma.

- Do tego nie potrzeba międzynarodowych firm, chcemy wspierać polskich przedsięiorców - powiedział.

bEpxDwhI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpxDwia
KOMENTARZE
(45)
teodor
rok temu
Coz jeszcze on wymysli dla ciemnego, zmanipulowanego przez dyktatora ludu. Obiecuje gruszki na wierzbie>Polacy czas wlaczyc swoj mozg.
pwel
rok temu
Proponuje dobrego specjaliste,moze pomoze. Oby nie za pozno.
alfa&omega
rok temu
Pendolino w każdej dziurze.
bEpxDwib
majster
rok temu
Już, śp Pan Gosiewski okazał się geniuszem. Aż cały świat nam zazdrościł , bowiem nikt nie wpadł wcześniej na pomysł żeby na wsi pociąg ekspresowy stawał. (patrz dworzec Włoszczowa)
MAJA
rok temu
jA JUZ DAWNO MOWILAM ZE ON JEST NIE NORMAL TO KOLEJE JAK MY JESC NIEMAMY CO BO WSZYSTKO NA LEKI IDZIE TO CHORE NORMALNIE CHORE
...
Następna strona