Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

200 przystanków kolejowych w 5 lat. Prezydent chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym

45
Podziel się:

100 obwodnic, dofinansowanie przewozów autobusowych, budowa dróg i wreszcie - umieszczenie na mapie kolejowej miejscowości, w których dziś nie zatrzymują się pociągi. Tak wyglądają założenia programu Kolej+, który w czwartek zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zaprezentował założenia programu Kolej +
Andrzej Duda zaprezentował założenia programu Kolej +

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest priorytetowym zadaniem wspomagającym możliwość zrównoważonego rozwoju wszystkich regionów kraju. Dlatego budowane są setki kilometrów dróg krajowych i lokalnych, 100 obwodnic oraz dofinansowywane są przewozy autobusowe. W przypadku kolei modernizowane jest blisko 9 000 km torów, a do ponad 20 miejscowości wróci kolej pasażerska dzięki Programowi Kolej+ - ogłosił założenia nowego programu prezydent Andrzej Duda.

- Chcemy, aby powstało 200 nowych przystanków w sprawdzonych miejscach, o które wnioskowały samorządy i mieszkańcy - dodał Duda.

Wspólna konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nieprzypadkowo odbyła się w gminie Halinów, w którym wkrótce powstanie przystanek kolejowy.

- Cieszę się, że możemy spotkać się dziś w miejscu, w którym już wkrótce będzie budowa przystanku kolejowego w ramach ogólnopolskiego programu - powiedział. - Niedługo ludzie z tej podwarszawskiej miejscowości, którzy dziś mają problem z dojazdem do Warszawy, będą mogli skorzystać z ekologicznego środka lokomocji.

W województwie mazowieckim ma powstać 19 nowych przystanków.

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to cel rządu PIS. Te działania zaczęły się w 2015 r. gdy premierem została Beata Szydło. Realizujemy wiele programów, które zlikwidują wykluczenie komu, które jest zmora kilkunastu milionów Polaków – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Wyliczył przykładowe programy: program 100 obwodnic, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, program budowy dróg krajowych i przebudowy kolei. Wreszcie –program wsparcia samorządów w przebudowie i modernizacji dróg gminnych.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

- Za kwotę 1 mld zł zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne - dodał prezydent.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury około 10 milionów Polaków ma problem z dostępem do transportu kolejowego. 2 miliony z nich żyją w miejscach gdzie są czynne tory. Jednak pociągi się nie zatrzymują, bo nie ma przystanku kolejowego. Z tego powodu powstał Program Przystanek Prezydencki, który zakłada 200 inwestycji na terenie Polski, które mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne.

Na realizację tych 200 inwestycji dajemy sobie 5 lat. Jednym z warunków realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora odnośnie korzystania z wybudowanej infrastruktury.

Prezydent zwrócił uwagę na ekologiczny aspekt programu. Kolejowy transport pasażerski emituje średnio 3 razy mniej Co(2) niż transport drogowy oraz ponad 8 razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej.

Dodatkowo prowadzone budowy i modernizacje lokalnych przystanków kolejowych wesprą odmrożenie polskiej gospodarki. Inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu. Przewidzianych jest 200 małych (o wartości 1,5 mln do 10 mln zł) zadań inwestycyjnych, które umożliwią niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych.

Prezydent wyraźnie podkreślił, że przystanek w Halinowie zrealizuje polska, rodzinna firma.

- Do tego nie potrzeba międzynarodowych firm, chcemy wspierać polskich przedsięiorców - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
KOMENTARZE
(45)
teodor
2 lata temu
Coz jeszcze on wymysli dla ciemnego, zmanipulowanego przez dyktatora ludu. Obiecuje gruszki na wierzbie>Polacy czas wlaczyc swoj mozg.
pwel
2 lata temu
Proponuje dobrego specjaliste,moze pomoze. Oby nie za pozno.
alfa&omega
2 lata temu
Pendolino w każdej dziurze.
majster
2 lata temu
Już, śp Pan Gosiewski okazał się geniuszem. Aż cały świat nam zazdrościł , bowiem nikt nie wpadł wcześniej na pomysł żeby na wsi pociąg ekspresowy stawał. (patrz dworzec Włoszczowa)
MAJA
2 lata temu
jA JUZ DAWNO MOWILAM ZE ON JEST NIE NORMAL TO KOLEJE JAK MY JESC NIEMAMY CO BO WSZYSTKO NA LEKI IDZIE TO CHORE NORMALNIE CHORE
...
Następna strona