Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

5 najważniejszych umiejętności, których potrzebujesz, by dostać pracę w 2023 r.

39
Podziel się:

Zmiany na rynku pracy, które wymusiła m.in. pandemia, sprawiły, że proces rekrutacyjny nieco się zmienił. Większa powszechność pracy zdalnej i hybrydowej sprawiła, że pracodawcy szukają dziś u kandydatów innych umiejętności niż te, które stawiało się na pierwszym miejscu jeszcze parę lat temu.

5 najważniejszych umiejętności, których potrzebujesz, by dostać pracę w 2023 r.
Praca zdalna i hybrydowa sprawiły, że na rynku pracy szczególnie ważne stają się umiejętności społeczne i poznawcze - wynika z badań Cappfinity (Getty Images, Luis Alvarez)

W artykule opublikowanym w serwisie Fast Company Nicky Garcea, współzałożycielka agencji konsultingowej Cappfinity, mówi o pięciu umiejętnościach, których potrzebujesz, by znaleźć zatrudnienie w 2023 r.

Jak się okazuje, umiejętności techniczne, niegdyś traktowane priorytetowo w procesie rekrutacji, nie są już najbardziej atrakcyjnymi cechami, których poszukuje się u kandydatów. Oczywiście nadal są one bardzo ważne, ale obecnie mocniej stawia się na takie cechy, które pozwalają w łatwy sposób rozwijać kolejne umiejętności.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez agencję Cappfinity, można wyróżnić pięć kluczowych umiejętności społecznych i poznawczych, które wyróżnią cię wśród innych kandydatów, a ich zaprezentowanie zrobi wrażenie na rekruterach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Jakie cechy są potrzebne na rynku pracy w 2023 r.

1. Ciekawość

- Jeśli zadajesz świetne pytania, badasz otaczający cię świat i stale poszerzasz swoje horyzonty, możesz uznać ciekawość za jedną ze swoich cech - pisze Garcea.

Aby podkreślić to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, opowiedz o sytuacji, w której zadanie odpowiedniego pytania pomogło ci rozwiązać istotny problem w pracy. Podając przykłady, podkreśl, że bycie ciekawym pozwoliło ci zebrać nowe informacje, zrobić coś szybciej lub bardziej efektywnie.

2. Zręczność/zwinność w uczeniu się

Jeżeli lubisz uczyć się nowych rzeczy, a zdobyte informacje potrafisz szybko zastosować w praktyce, to możesz wpisać tę cechę do swojego CV.

Podczas rozmowy z rekruterem przedstaw konkretne sytuacje, w których szybko wykorzystałeś nowo zdobyte informacje, przystosowując je do rozwiązywanego problemu.

3. Nastawienie na rozwój

- Osoby posiadające tę cechę pragną nowych wyzwań, nawet jeśli wymagają one wytrwałości. Mają wewnętrzne przekonanie, że mogą osiągnąć sukces i łatwo znajdują motywację do pracy nad nieznanymi projektami - twierdzi ekspertka.

Tacy ludzie nie boją się trudnych projektów. Traktują je jako szansę na pokazanie swojej wytrwałości. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej opowiedz o sytuacji, w której stanąłeś przed niemałym wyzwaniem, dzięki któremu wiele się nauczyłeś.

4. Krytyczne myślenie

Jeśli potrafisz spojrzeć na sprawę z różnych perspektyw, a decyzje podejmujesz na podstawie konsultacji z wieloma osobami, uzyskując tym samym wgląd w wiele aspektów danego problemu, to znak, że potrafisz myśleć krytycznie.

Opisz sytuację, w której spojrzenie na zadanie z innej perspektywy przyczyniło się do sukcesu i realizacji projektu w pracy - radzi Garcea.

5. Współpraca

Osoby, dla których współpraca w zespole jest przepisem na sukces, a wspólnie zdefiniowane cele motywują je do pracy, z pewnością powinny pochwalić się tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaprezentuj rekruterowi, jak widzisz swoją rolę w zespole, podkreślając gotowość do komunikacji i współpracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
zlotapiatka
rok temu
gietki jezyk, brak refluksu, przytakiwanie, oślizgłość, poddańczość
robolprosty
rok temu
co oznacza "zwinność" w uczeniu sie? prosze o wytlumaczenie. bo ja prosty robol. ie rozumiem jak sie mozna zwinnie uczyc...
Splueaczka
rok temu
W PLN a zwłaszcza w małych miejscowościach to raczej szukają niewolnika za minimalną krajową....
microszkop
rok temu
Będąc takim na pewno nie skończysz podstawówki. Już cię tam postawią do pionu. Ktoś zapomniał że feudalni nauczyciele nie uznają indywiduum.
Amazonowy
rok temu
Za taki zestaw cech wylatujesz z niektórych firm z wilczym biletem
...
Następna strona