Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

5 najważniejszych umiejętności, których potrzebujesz, by dostać pracę w 2023 r.

39
Podziel się:

Zmiany na rynku pracy, które wymusiła m.in. pandemia, sprawiły, że proces rekrutacyjny nieco się zmienił. Większa powszechność pracy zdalnej i hybrydowej sprawiła, że pracodawcy szukają dziś u kandydatów innych umiejętności niż te, które stawiało się na pierwszym miejscu jeszcze parę lat temu.

5 najważniejszych umiejętności, których potrzebujesz, by dostać pracę w 2023 r.
Praca zdalna i hybrydowa sprawiły, że na rynku pracy szczególnie ważne stają się umiejętności społeczne i poznawcze - wynika z badań Cappfinity (Getty Images, Luis Alvarez)

W artykule opublikowanym w serwisie Fast Company Nicky Garcea, współzałożycielka agencji konsultingowej Cappfinity, mówi o pięciu umiejętnościach, których potrzebujesz, by znaleźć zatrudnienie w 2023 r.

Jak się okazuje, umiejętności techniczne, niegdyś traktowane priorytetowo w procesie rekrutacji, nie są już najbardziej atrakcyjnymi cechami, których poszukuje się u kandydatów. Oczywiście nadal są one bardzo ważne, ale obecnie mocniej stawia się na takie cechy, które pozwalają w łatwy sposób rozwijać kolejne umiejętności.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez agencję Cappfinity, można wyróżnić pięć kluczowych umiejętności społecznych i poznawczych, które wyróżnią cię wśród innych kandydatów, a ich zaprezentowanie zrobi wrażenie na rekruterach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Jakie cechy są potrzebne na rynku pracy w 2023 r.

1. Ciekawość

- Jeśli zadajesz świetne pytania, badasz otaczający cię świat i stale poszerzasz swoje horyzonty, możesz uznać ciekawość za jedną ze swoich cech - pisze Garcea.

Aby podkreślić to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, opowiedz o sytuacji, w której zadanie odpowiedniego pytania pomogło ci rozwiązać istotny problem w pracy. Podając przykłady, podkreśl, że bycie ciekawym pozwoliło ci zebrać nowe informacje, zrobić coś szybciej lub bardziej efektywnie.

2. Zręczność/zwinność w uczeniu się

Jeżeli lubisz uczyć się nowych rzeczy, a zdobyte informacje potrafisz szybko zastosować w praktyce, to możesz wpisać tę cechę do swojego CV.

Podczas rozmowy z rekruterem przedstaw konkretne sytuacje, w których szybko wykorzystałeś nowo zdobyte informacje, przystosowując je do rozwiązywanego problemu.

3. Nastawienie na rozwój

- Osoby posiadające tę cechę pragną nowych wyzwań, nawet jeśli wymagają one wytrwałości. Mają wewnętrzne przekonanie, że mogą osiągnąć sukces i łatwo znajdują motywację do pracy nad nieznanymi projektami - twierdzi ekspertka.

Tacy ludzie nie boją się trudnych projektów. Traktują je jako szansę na pokazanie swojej wytrwałości. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej opowiedz o sytuacji, w której stanąłeś przed niemałym wyzwaniem, dzięki któremu wiele się nauczyłeś.

4. Krytyczne myślenie

Jeśli potrafisz spojrzeć na sprawę z różnych perspektyw, a decyzje podejmujesz na podstawie konsultacji z wieloma osobami, uzyskując tym samym wgląd w wiele aspektów danego problemu, to znak, że potrafisz myśleć krytycznie.

Opisz sytuację, w której spojrzenie na zadanie z innej perspektywy przyczyniło się do sukcesu i realizacji projektu w pracy - radzi Garcea.

5. Współpraca

Osoby, dla których współpraca w zespole jest przepisem na sukces, a wspólnie zdefiniowane cele motywują je do pracy, z pewnością powinny pochwalić się tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaprezentuj rekruterowi, jak widzisz swoją rolę w zespole, podkreślając gotowość do komunikacji i współpracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
zlotapiatka
2 miesiące temu
gietki jezyk, brak refluksu, przytakiwanie, oślizgłość, poddańczość
robolprosty
3 miesiące temu
co oznacza "zwinność" w uczeniu sie? prosze o wytlumaczenie. bo ja prosty robol. ie rozumiem jak sie mozna zwinnie uczyc...
Splueaczka
3 miesiące temu
W PLN a zwłaszcza w małych miejscowościach to raczej szukają niewolnika za minimalną krajową....
microszkop
3 miesiące temu
Będąc takim na pewno nie skończysz podstawówki. Już cię tam postawią do pionu. Ktoś zapomniał że feudalni nauczyciele nie uznają indywiduum.
Amazonowy
3 miesiące temu
Za taki zestaw cech wylatujesz z niektórych firm z wilczym biletem
...
Następna strona