Notowania

500+ dla osób z niepełnosprawnością. Próg dochodowy budzi kontrowersje

Ustawę zakładającą wsparcie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przegłosował Sejm. Kontrowersje wzbudza jednak wysokość progu, od którego program obejmie potrzebujących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sejmowe protesty osób z niepełnosprawnością zmusiły rząd do rozszerzenia programu 500+. (Fot: Jacek Turczyk)

Sejm na ostatniej prostej przyjął poprawkę opozycji, która podniosła próg do wysokości minimalnej płacy krajowej, czyli 2250 złotych brutto. Program 500+ zatem ma objąć wszystkie osoby z niepełnosprawnością, które otrzymują niższą rentę, zasiłek lub emeryturę.

- W przypadku sporej grupy posłów doszło do pomyłki – wytłumaczył w Polsat News Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Teraz w partii rządzącej będzie trwała debata, co z tą "pomyłką" zrobić. Ustawa trafiła do Senatu i jeżeli wyższa izba odrzuci tę poprawkę, to PiS-owi może zabraknąć czasu, aby uchwalić program przed wyborami parlamentarnymi, do których pozostały już tylko dwa posiedzenia Sejmu.

Rząd w maju zapowiadał rozszerzenie programu 500+ o osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Co więcej, obiecał, że zacznie on funkcjonować jeszcze przed jesiennymi wyborami. Dlatego właśnie dla PiS-u tak ważne jest, aby ustawa została podpisana przez Prezydenta przed nimi.

Zobacz także: 500+ nie będzie waloryzowane. Wiceminister rozwiewa wszelkie nadzieje

Wcześniejszy projekt zakładał próg wysokości 1100 złotych. Taką wysokość rekomendowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej. Nowy próg obejmie zatem większą liczbę potrzebujących.

Sejm przegłosował nowe 500+
500+ dla osób z niepełnosprawnością. Sejm jest "za"

Niepokój osób, do których ma być skierowane wsparcie, wzbudza też fakt, że aby je otrzymać, będą musieli zgłosić się do specjalnej komisji ZUS-u. Każdy z nich posiada już orzeczenia Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i, ich zdaniem, one powinny wystarczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pomoc państwa, gospodarka, wiadomości, 500+, niepełnosprawność
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

PolakA dlaczego nie ma progu dochodowego dla zdrowych dzieci? Bogacze biorą 500+ a niepełnosprawnym się ogranicza dostęp do pieniędzy. Rozumiem że bogatym … Czytaj całość

22-07-2019

jja z czyjej to kieszeni idzie na to wszystko? Mikro przedsiębiorcy będż zmuszeni płacic na ZUS 1500 , a odprawy milionowe , czy to w porządku … Czytaj całość

22-07-2019

TosiaDlaczego rząd znowu dyskryminuje niepelnosprawnych.Moj ojciec jest osoba niewidzącą ma 2350 emerytury i nie dostanie tego 500+bo ta emerytura wg rzadu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (133)