Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

500+ dla osób z niepełnosprawnością. Próg dochodowy budzi kontrowersje

133
Podziel się:

Ustawę zakładającą wsparcie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przegłosował Sejm. Kontrowersje wzbudza jednak wysokość progu, od którego program obejmie potrzebujących.

Sejmowe protesty osób z niepełnosprawnością zmusiły rząd do rozszerzenia programu 500+.
Sejmowe protesty osób z niepełnosprawnością zmusiły rząd do rozszerzenia programu 500+. (PAP, Jacek Turczyk)
bFfktgdN

Sejm na ostatniej prostej przyjął poprawkę opozycji, która podniosła próg do wysokości minimalnej płacy krajowej, czyli 2250 złotych brutto. Program 500+ zatem ma objąć wszystkie osoby z niepełnosprawnością, które otrzymują niższą rentę, zasiłek lub emeryturę.

- W przypadku sporej grupy posłów doszło do pomyłki – wytłumaczył w Polsat News Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Teraz w partii rządzącej będzie trwała debata, co z tą "pomyłką" zrobić. Ustawa trafiła do Senatu i jeżeli wyższa izba odrzuci tę poprawkę, to PiS-owi może zabraknąć czasu, aby uchwalić program przed wyborami parlamentarnymi, do których pozostały już tylko dwa posiedzenia Sejmu.

Rząd w maju zapowiadał rozszerzenie programu 500+ o osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Co więcej, obiecał, że zacznie on funkcjonować jeszcze przed jesiennymi wyborami. Dlatego właśnie dla PiS-u tak ważne jest, aby ustawa została podpisana przez Prezydenta przed nimi.

bFfktgdP
Zobacz także: Zobacz także: 500+ nie będzie waloryzowane. Wiceminister rozwiewa wszelkie nadzieje

Wcześniejszy projekt zakładał próg wysokości 1100 złotych. Taką wysokość rekomendowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej. Nowy próg obejmie zatem większą liczbę potrzebujących.

bFfktgdV

Niepokój osób, do których ma być skierowane wsparcie, wzbudza też fakt, że aby je otrzymać, będą musieli zgłosić się do specjalnej komisji ZUS-u. Każdy z nich posiada już orzeczenia Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i, ich zdaniem, one powinny wystarczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFfktgeq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(133)
Wiktor
2 lata temu
Opozycja jak zawsze narzeka, a co wy daliście niepełnosprawnym?
Polka
3 lata temu
Mam zawiezc przed komisjew mame ktora skonczyla 90 lat, prawie nie chodzi , ma orzeczenie o niepelnosprawnosci. To jakies kpiny, co sobie znowu polski ZUS wymyslil. Ci ludzie na wozkach i nie tylko sa niezdolni do samodzielnej egzystencji i jeszcze maja zjawic sie przed oblicze ZUS-u ??? To chore
NieRozumiem
3 lata temu
Zabrać 500+ na dzieci dać niepełnosprawnym... Świadomy rodzic decydując się na dziecko nie powinnien oczekiwać finansowej pomocy państwa, wystarczy pracować. Pomoc o ile jakaś powinna być to skierowana tylko dla najbiedniejszych. Chciałbym przypomnieć, że program 500+ dla niepełnosprawnych jest finansowany z nowego podatku dla najbogatszych co jest prostą drogą do podziału społeczeństwa. W tym kraju wszystko zmierza w kierunku takim, że nie będzie można mieć więcej bo i tak to zabiorą, a przecież Ci, którzy się dorobili nikomu nie zabrali wg. mnie paranoja.
bFfktger
rerere
3 lata temu
To żaden błąd, tylko brak pieniędzy. Polska jest już gigantycznie zadłużona.
Mac
3 lata temu
Jeśli chodzi o kasę to najlepiej spytać PO. Oni wiedzą jak ukraść i będzie PO problemie.
...
Następna strona