Notowania

500+ nie rozwiązało problemu. Polaków ubywa. Nadchodzi pokolenie samotności

Dane GUS mówią jasno: kolejny rok z rzędu na świat przyjdzie mniej dzieci – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Rośnie liczba kobiet, który świadomie podejmują decyzję o nieposiadaniu dzieci. (Fot: Antonio Guillem)

Po rekordowym roku 2017, w którym urodziło się ponad 400 tys. młodych Polaków, z wstępnych szacunków (nie ma jeszcze danych za grudzień) wynika, że ten rok zakończy się niekorzystnie dla demografii. Będzie 375 tys. nowych obywateli wobec 388 tys. rok wcześniej.

Powód? Pokolenia baby boomersów są zastępowane przez późniejsze roczniki, które są mniej liczne, co oznacza, że mniej kobiet może zostać matkami – czytamy w „DGP”.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa

Gazeta zwraca uwagę, że liczba urodzeń nie jest tak ważna jak wskaźnik dzietności. Chodzi o przypadającą na kobietę w wieku rozrodczym przeciętną liczbę dzieci. W zeszłym roku wyniósł 1,435 i był nieco niższy niż w rekordowym roku 2017, kiedy było to 1,453, ale i tak były to najlepsze wyniki od kilkunastu lat. Obecny spadek wskazuje, że wskaźnik dzietności w tym roku ponownie spadnie.

Większa liczba urodzeń była widoczna między 2016 a 2017 r. Wtedy – w całym roku – urodziło się o niemal 13 tys. dzieci więcej niż w poprzednim. Eksperci uznali, że był to efekt programu 500+. Już wtedy jednak przewidywali, że to krótkotrwały efekt.

Dobra sytuacja na rynku i świadczenia wychowawcze sprawiły, że Polacy, którzy planowali posiadanie dziecka, szybciej decydowali się na ten krok – czytamy w „DGP”. Najnowsze dane jednak wskazują, że ten trend nie przyjął się na trwałe.

Z badań demograficznych wynika także, że rośnie liczba kobiet, które nie chcą mieć dzieci. Dla jednych to świadoma decyzja, inne nie mają partnera lub odpowiednich warunków, by zdecydować się na potomstwo.

Na drugim biegunie są rodziny wielodzietne, których w Polsce przybywa.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozwali dziennikarze „DGP”, rosnąca liczba osób starszych i topniejąca młodych przekłada się na relacje społeczne. Spadek liczby dzieci nie tylko negatywnie odbija się na gospodarce, lecz także zmienia się tkanka rodzinna – rośnie liczba osób samotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 500+, kryzys demograficzny, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

PiS to złoKoszty życia są za drogie. Mieszkania mają ceny nieadekwatne do zarobków ludzie biorą kredyty na 30 lat u schyłka życia go splaca, dzieci kosztują … Czytaj całość

28-01-2020

pracujący od 20 lat w PolsceKoszty życia rosną w tempie bardzo szybkim, galopują - wynagrodzenia są nieadekwatne do cen. Ceny mamy jak za granicą, wynagrodzenia minimum 4 razy … Czytaj całość

28-01-2020

lolekMam 2 dzieci ,chcę wziąć kredyt na dom aby zapewnić rodzinie więcej przestrzeni gdyż mam mieszkanie dwupokojowe. Okazuje ze nie mam zdolności bo mam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (258)